Krasnogruda: Polska prezydencja UE 2011. Przyjedzie Komorowski, Grybauskaite, Van Rompuy

30 czerwca prezydenci Polski, Litwy i Unii Europejskiej przyjadą do Krasnogrudy koło Sejn. Tutaj Polska będzie obchodzić wigilię swojej prezydencji w Unii Europejskiej. - To wielkie wyróżnienie - mówi Krzysztof Czyżewski, szef ośrodka Pogranicze.


Od 1 lipca nasz kraj będzie przewodniczył Radzie Unii Europejskiej. Przez kolejnych sześć miesięcy Polska stanie się gospodarzem większości unijnych wydarzeń. Wszystko rozpocznie się w województwie podlaskim - w Krasnogrudzie przy granicy polsko-litewskiej. 


30 czerwca w dworku rodziny Miłoszów spotkają się prezydenci Polski, Litwy i Unii Europejskiej. Przyjadą też filozofowie, artyści i poeci: m.in. Zygmunt Bauman, Julia Hartwig, Tomas Venclova. 

- W tym dniu będziemy uczestnikami trzech bardzo ważnych wydarzeń. To wigilia polskiej prezydencji w Unii, setna rocznica urodzin Czesława Miłosza oraz otwarcie Międzynarodowego Centrum Dialogu pod patronatem poety - wymienia Krzysztof Czyżewski, szef ośrodka Pogranicze, który przygotowuje uroczystości w Krasnogrudzie. 

To miejsce wybrał Narodowy Instytut Audiowizualny. To on odpowiada między innymi za kulturalne wydarzenia w czasie unijnej prezydencji. Spotkanie w Krasnogudzie, pod hasłem Europejska Agora, zostało już wpisane do oficjalnego programu naszego przewodnictwa w UE. Patronatem objęło go UNESCO.

Będą debatować o wspólnocie

Uczestnicy spotkania w Podlaskiem będą m.in. debatować o wspólnocie w zróżnicowanej kulturowo Europie. 

- Ważnych wydarzeń w czasie polskiej prezydencji będzie zaledwie kilka i to głównie w miastach zachodniej Polski. Dlatego spotkanie w Krasnogrudzie będzie unikalnym wydarzeniem na wschód od Wisły. To wielkie wyróżnienie dla naszego regionu - nie ma wątpliwości Krzysztof Czyżewski. 
Podkreśla, że nie bez znaczenia jest tu postać Czesława Miłosza, którego rok właśnie obchodzimy. 

- Moim zdaniem, jest on patronem rozumienia Europy w duchu integracji - dodaje szef Pogranicza. 
Unikalne będzie też Międzynarodowe Centrum Dialogu, które zostanie otwarte przy okazji prezydencji. To tutaj mają być prowadzone działania związane z wielokulturowością: warsztaty artystyczne, kursy, stypendia.

Białostockie akcenty

Do obchodów polskiej prezydencji w UE włączają się białostockie instytucje kulturalne. W Galerii Arsenał obejrzymy wystawę "Podróż na Wschód”. Monika Szewczyk, szefowa galerii, będzie kuratorem artystycznego projektu w Brukseli. Natomiast Białostocki Teatr Lalek w czterech europejskich stolicach wystawi spektakle.

Żródło: www.poranny.pl

PROGRAM CZERWCOWEGO WYDARZENIA W KRASNOGRUDZIE


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI