Krasnogrudzkie rozmowy z Miłoszem w "Dziełach zebranych"

Czesław Miłosz, Rozmowy polskie 1979-1998

Wydawnictwo Literackie, Kraków 2006.
W kolejnym tomie "Dzieł zebranych" znajdują się dwie rozmowy krasnogrudzkie:
1. "Poszukiwanie ojczyzny. Z Czesławem Miłoszem rozmawia Krzysztof Czyżewski" - rozmowa zamieszczona w pierwszym numerze Krasnogrudy.


2. "Cóż po inteligencji w czasie marnym?" Rozmowa podczas Środkowoeuropejskiego Forum Kultury, Sejny-Wigry 26-28 czerwca 1994 r., w której brali udział: Czesław Miłosz, Krzysztof Czyżewski, Aleš Debeljak, Ákos Engelmayer, Aleksander Fiut, Sokrat Janowicz, Andrzej Mencwel, Mileta Prodanović, Jerzy Prokopiuk, Mykoła Riabczuk, Jerzy Sosnowski, Robert Traba. Została zamieszczona w Krasnogrudzie nr 4.

Edycja "Dzieł zebranych" Czesława Miłosza, jednego z największych pisarzy XX wieku, lauretata Nagrody Nobla w roku 1980, obejmuje całość jego twórczości poetyckiej, prozatorskiej, eseistycznej i translatorskiej.

Wydawcy - Wydawnictwo Literackie i Znak - oddają do rąk Czytelnika utwory w jednolitym opracowaniu, opatrzone niezbędnym komentarzem autorskim. Edycja ta, ukazująca się pod patronatem Ministerstwa Kultury, stworzy podstawę dla innych wydań, opracowań i tłumaczeń.

Tom gromadzi siedemdziesiąt pięć rozmów z Noblistą, ogłoszonych w prasie polskiej w latach 1979-1998.

Zakres tematów podejmowanych przez Czesława Miłosza i jego rozmówców jest bardzo rozległy: kultura, literatura, filozofia, religia, historia - ta wielka i ta prywatna, problem tożsamości, Europa Środkowa, stosunki polsko-litewskie.

Znajdziemy tu także portrety przyjaciół, anegdoty, przenikliwe obserwacje, prognozy, których zasadność łatwo już dziś weryfikować.

Książkę tę czytać można na wiele sposobów - jako interesującą opowieść o biografii Czesława Miłosza i dziejach recepcji jego twórczości, czy też jako bezcenny, powstający przez lata, autokomentarz poety do własnych tekstów.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI