Kristian Novak

Chorwacja


Kristian Novak urodził się 14 maja 1979 r. w Baden-Baden w Niemczech, w rodzinie gastarbeiterów z Jugosławii. Pisarz, językoznawca, wyczynowy sportowiec. 

Ukończył germanistykę i kroatystykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Zagrzebiu. Specjalizuje się w socjolingwistyce i wielojęzyczności, wykłada w Instytucie Kroatystyki Uniwersytetu w Rijece. Autor książki Višejezičnost i kolektivni identiteti Iliraca (2012, Wielojęzyczność i zbiorowe tożsamości Ilirów). 

W latach 1998–2009 członek chorwackiej kadry narodowej karate, sześciokrotny indywidualny i drużynowy medalista mistrzostw Europy i świata. 

Miejscem akcji jego powieści jest chorwackie Međimurje, na pograniczu z Węgrami i Słowenią, dokąd powrócił wraz z matką i siostrą po śmierci ojca: Obješeni (2005, Powieszony), Črna mati zemla (2013) i Ciganin, ali najljepši (2016, Cygan, ale najpiękniejszy). Otrzymał za nie m.in. Nagrodę T-portalu za najlepszą powieść roku (dwukrotnie) oraz Nagrodę im. Ksavera Šandora Đalskiego. Dwie ostatnie powieści doczekały się przekładów na języki obce oraz adaptacji teatralnych, w realizacji jest filmowa adaptacja Czarnej matki ziemi.

Mieszka z żoną i dwójką dzieci w Zagrzebiu.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI