Kroniki Sejneńskie

Świętowanie wielokulturowości z serdeczną ciekawością. "Kroniki Sejneńskie" to świetny i przekonujący teatr.

Sejny to miasteczko w północno-wschodniej Polsce przez lata zamieszkałe przez Litwinów, Polaków, Staroobrzędowców, Białorusinów i Żydów, którzy zostali z miasta wygnani podczas Drugiej Wojny Światowej. Spektakl jest rozwinięciem programu edukacyjnego dla młodych ludzi z miasteczka, realizowanego nieprzerwanie od wielu lat przez Fundację Pogranicze, organizację zaangażowaną w tworzenie kultury jako przeciwwagi dla konfliktów etnicznych. Młodzi ludzie zaczerpnęli historie o wielokulturowej przeszłości miasteczka od swoich rodziców, dziadków oraz z archiwów rodzinnych, by następnie zanurzyć je w teatralny żywioł opowieści. Obecna grupa czternastu artystów, nastolatków i dzieci (najmłodszy uczestnik ma 11 lat), reprezentuje trzecią generację pracującą nad Kronikami.


Punktem odniesienia spektaklu jest miniaturowy model miasteczka złożony z budynków wypalonych w glinie, z imponującym kościołem na jednym i budynkiem dawnej synagogi na drugim końcu. W momencie rozpoczęcia spektaklu, dzieci zbierają się razem i delikatnie podnoszą budynek za budynkiem, przedstawiając jakie dźwięki można było w nich usłyszeć. Pojawia się modlitwa Ojcze Nasz w językach polskim i rosyjskim, litewska pieśń ludowa, kołysanka i pieśń chasydzka pieśń. Wyrazistość śpiewów podkreśla bogata harmonia dźwięków.

Opowieści mowią o rozmaitych zdarzeniach, o litewskim weselu, ekscytującym przybyciu Cyganów do miasteczka, o wyprawie przez granicę w celu zakupu gęsi, które później można z zyskiem sprzedać w mieście. W jednej z najbardziej poruszających scen dowiadujemy się o tym, jak polska rodzina przez pewien czas ukrywała żydowskie dziecko przed nazistami. Angielskie tłumaczenie opowieści i pieśni jest wyświetlane na ekranie z tyłu sceny.

Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Bożena Szroeder, która stworzyła z młodych wykonawców wrażliwy i głęboko emocjonalnie zaangażowany zespół. Spektakl trwa jedynie niespełna godzinę, ale to wystarczy by wyzwolić w nas trwałe uczucie nadziei i wiary w świat, w którym tak często konflikt etniczny wydaje się być wszechobecny.

Ron Cohen, BackStage. The Actor's Resource, 14 kwietnia 2008
http://www.backstage.com/bso/search/article_display.jsp?vnu_content_id=1003789385


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI