Kroniki Sejneńskie w Madrycie

Pracownia Kronik Sejneńskich z Ośrodka Pogranicze - sztuk, kultur, narodów weźmie udział w festiwalu ETC_2011. Festiwal odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 6 maja w Madrycie (Hiszpania).


ETC_11: potrzeby, misja, wizja

Od pierwszej edycji Encuentro de Teatro Comunitario’ (Festiwalu Teatrów Społeczności lokalnych) , w 2006, wzrosła znacznie rola i jakość działań wykorzystujących teatr jako instrument interwencji społecznej. Zjawisko teatro de la escucha (teatru komunikacji społecznej), zyskało sobie trwałe miejsce na mapie kulturalnej Hiszpanii i przeżywa obecnie okres szybkiego rozwoju i poszerzania zakresu swojego oddziaływania. Pomimo obecnego rozkwitu tego typu teatru, nie znalazł on jak dotąd stałego miejsca, w którym jego twórcy mogliby się spotkać i wymienić pomysłami i planami na przyszłość.

Celem działań ETC jest właśnie stworzenie takiego miejsca spotkań i stworzenie sieci współpracy wymiany doświadczeń i będącej inspiracją dla nowych projektów teatralnych o dużym znaczeniu dla społeczności, dla których te teatry działają.  Ten innowacyjny projekt, dzięki perspektywom zrównoważonego rozwoju ma szanse stania się punktem odniesienia w dziedzinie społecznie zaangażowanych festiwali teatralnych na skalę europejską.

Organizacja i partnerzy

Organizatorem ETC od zarania projektu jest ‘Aula de Teatro de la Universidad Autónoma de Madrid’. Obecna edycja festiwalu ma ambicje podniesienia poziomu imprezy dzięki sprawniejszemu zarządzaniu i wsparciu w tym zakresie przez zespół specjalistów ds. zarządzania kulturą przedsiębiorstwa „Alioth arte&ciencia”  
Dziękujemy także następującym instytucjom, dzięki którym możliwe było zorganizowanie festiwalu:
• Międzynarodowy Rok Młodzieży ONZ
• Fundacja La Caixa 
• Instytut Polski w Madrycie
• Instytut Camões w Madrycie 
• Samorząd miasta Colmenar Viejo, działający poprzez ‘Casa de la Juventud’ (Dom Młodzieży)
Samorząd miasta Cantos, wydział kultury
La Marabunta libros&café
Red Joven Norte (Północna Sieć Młodzieżowa), Comunidad de Madrid
Wydawnictwo Ñaque editora
• Iberia
• La Virgen Marea production
• Concordia International Group

Aktywny udział biorą też różne instytucje uniwersyteckie Universidad Autónoma de Madrid:
‐ El vicerrectorado de extensión universitaria y divulgación científica i aula de teatro de la UAM są głównymi organizatorami imprezy
‐  Ośrodek kultury La Corrala jest gospodarzem warsztatów i spotkania przy okrągłym stole
‐ El Coordinador del Rector para el Acceso y Relación con Centros de Secundaria y F. profesional zajmuje się promocją wydarzenia w szkołach średnich współpracujących z UAM
‐ La escuela de periodismo UAM – El País
• IMEDES, Instytut uniwersytecki zajmujący się badaniami nad migracją, mniejszościami narodowymi i rozwojem społeczeństwa

Co, Jak i Dla kogo?

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lokalnych ETC_11 odbywać się będzie przez jeden tydzień i gościć trzy grupy teatralne, które pracują w bliskim kontakcie z własną  społecznością lokalną.

Wydarzenia festiwalu:

  1. Warsztaty tworzenia teatru (centralne wydarzenie festiwalu) przy udziale zaproszonych zespołów, członków Aula de Teatro UAM i  reprezentantów innych środowisk uniwersyteckich zainteresowanych projektem. Zaproszenie kierowane jest też to szerszych kręgów - uczniów szkół średnich i studentów aktorstwa. Warsztat będzie prowadzony przez Marco Ferreirę, koordynatora departamentu edukacji grupy Baal 17.  Punktem odniesienia będzie wiersz Daniela Filipe ‘Wynalazek Miłości’.
  2. Prezentacje zespołów teatralnych, które odbędą się w La Corrala, w centrum miasta, na kampusie uniwersyteckim i na otwartych sesjach w szkole Colmenar Viejo’s Casa de la Juventud.  W CaixaForum Madrid wystawiony zostanie spektakl “Kronik Sejneńskich”.
  3. Okrągły stół w CaixaForum Madrid:  „Od wschodu do zachodu: Pięć europejskich prób przemian w teatrze” , z udziałem Eugène van Erven, Jorge Amich, José Moura Soeiro, Àngela Segura i Krzysztofa Czyżewskiego.
  4. Okrągły stół moderowany przez Ivána Alvarado, profesora antropologii teatru i specjalisty w zakresie  teatru społecznie zaangażowanego.  Głównym tematem będzie madrycki teatr polityczny, modele zmian społecznych inspirowane teatrem oraz kwestia w jakiej perspektywie zespoły teatralne mogą przyczynić się do zmian społecznych.  „Teatr w codzienności:  Czy teatr może zmienić społeczeństwo” z udziałem Moisésa Mato, Césara de Vicente i Viviany Bovino.
  5. Imprezy towarzyszące związane z festiwalem, zorganizowane dla jego uczestników (wycieczki, konsultacje teatralne itp.)

Zaproszone zespoły

ETC_11 zaprasza zespoły teatralne silnie związane z własnym środowiskiem lokalnym, mogące podzielić się swymi działaniami dla członków lokalnej społeczności.   W ramach festiwalu proponujemy następujący podział: grupa europejska, grupa Półwyspu Iberyjskiego oraz grupa Aula de Teatro's 2010/2011.  Krótka informacja o zespołach uczestniczących w ETC_11:

Fundacja Pogranicze z Sejn, przygranicznego miasteczka z północno-wschodniej Polski. Fundacja ciesząca się uznaniem za swoją pionierską działalność w dziedzinie promocji wzajemnego porozumienia pomiędzy kulturami. Zespół Fundacji pracuje nad nowymi formami „kultury aktywnej”. W ramach ETC_11 zespół wystawi spektakl “Kronik Sejneńskich”, będący przykładem tego typu pracy, zrealizowany z wieloetniczną grupą nastolatków z Sejn.

‘Estudantes por empréstimo’, zespół teatralny działający przy Uniwersytecie Lizbońskim, którego celem są zmiany w prawodawstwie kraju.  Jest autorem wielu przedstawień dla młodzieży szkolnej, których celem są zmiany w kierunkach rozwoju kraju i proponujące alternatywne wzorce zachowań odgrywane na scenie. Szczególnym wydarzeniem w historii zespołu był spektakl wystawiony w maju 2010 w portugalskim parlamencie. Niektóre z proponowanych przez teatr zmian znalazły swoje odbicie w uchwalonych ustawach.

Zespół ula de Teatro de la Universidad Autónoma de Madrid: wystawia spektakle, które przede wszystkim są odpowiedzią na społeczno-kulturalne i artystyczne realia lokalnej społeczności, przyczyniające się do jej rozwoju i dedykowane różnym środowiskom tej społeczności. W bieżącym roku, działania skupiają się na relacjach pomiędzy przekazem medialnym a społecznym budowaniem rzeczywistści. Zaprezentuje spektakl ‘Últimas noticias del gran teatro del mundo’ (Wiadomości z wielkiego teatru świata).

KALENDARIUM

Chłopcy i dziewczęta z zespołu „Kronik sejneńskich” uczestniczyć będą w następujących wydarzeniach:
Przedstawienie powitalne w piątek (29 kwietnia)
Warsztatach tworzenia teatru (i w przedstawieniu) w sobotę, niedzielę i poniedziałek (30 kwietnia, 1 i 2 maja)
Spektakl “Kronik Sejneńskich”.  Wtorek po południu (3 maja) w CaixaForum i w czwartek rano w Colmenar Viejo (5 maja)
Spektakle innych zespołów
Okrągłe stoły
Imprezy towarzyszące po kolacji w sobotę i w poniedziałek (30 kwietnia, 2 maja)
Działania zamykające festiwal w czwartek i piątek (5 i 6 maja).

Program

***

„Kroniki Sejneńskie” to istotna część wieloletniej pracy Pogranicza nad budowanie mostów między grupami etnicznymi, narodami, wyznaniami religijnymi i pokoleniami. 

Premiera spektaklu odbyła się w 1999 r.; od tego czasu prezentowano go w wielu miastach Polski, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu w 2002r., oraz w Bośni, na Litwie, w Niemczech i Danii. W kwietniu 2008 roku „Kroniki Sejneńskie” pokazywane były w Teatrze La MaMa w Nowym Jorku."Kroniki Sejneńskie" w reżyserii Bożeny Szroeder to przywołana z okruchów pamięci historia ludzi, wydarzeń i miejsc. To historia miasta opowiadana słowami wspomnień najstarszych jego mieszkańców. Za sprawą tych opowieści, pieśni i modlitw brzmiących w różnych językach powstaje scalony obraz bogatej, wielokulturowej cywilizacji sprzed lat. Już trzecie pokolenie młodzieży pracuje nad rozwinięciem tej opowieści, która daje nowe imię ich miejscu zamieszkiwania, tworząc współczesny mit pogranicza, w którym każdy jest u siebie w domu, niezależnie od różnic narodowych czy religijnych, i czuje się spadkobiercą całości wielokulturowego dziedzictwa. 

Materiały: Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach

/www.wrotapodlasia.pl, 26 kwietnia 2011/


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI