Krzysztof Czyżewski - Linia powrotu, Marcin Antoniak, Portal Księgarski, 15 lutego 2009

Pogranicze kojarzy nam się przeważnie z terenem przygranicznym leżącym przy granicy oraz z mieszkańcami tych rejonów. Linia powrotu jest książką tłumaczącą to pojęcie zupełnie inaczej. Krzysztof Czyżewski, autor tej książki rozumie słowo "pogranicze" w sposób niekoniecznie dosłowny, a raczej jako granice przebiegające według każdej pogranicznej wspólnoty i każdego z nas. Ten zbiór esejów moim zdaniem winni przeczytać również politycy, ale przede wszystkim także ci wszyscy, którym nieustannie zależy na tym, by polską politykę przekształcić w przestrzeń rzeczywistej debaty, dialogu różnych nacji, opcji czy przynależności społecznej lub publicznej. A nie tylko przestrzeń w, której można bezkarnie obrzucać się błotem z zapleśniałych teczek, wykorzystywanych przez "graczy" politycznych, do źle pojmowanej moralności, dla politycznego poklasku i własnych partykularnych korzyści.


Owa "Linia powrotu" jest bowiem zbiorem esejów, gdzie doświadczony przez historię człowiek prowadzi dialog zarówno z samym sobą, jak i z ludźmi spotkanymi po drodze, podczas podróżny i obserwacji "życiowego" pogranicza. Dialogu bowiem, zwłaszcza my Polacy szczególnie doświadczeni przez złożone wydarzenia historyczne powinniśmy się uczyć stale. Ale musi to być dialog połączony z kulturą dyskusji na wysokim poziomie. A czytając ten zbiór stale miałem wrażenie, że Czyżewski właśnie uczy mnie dialogu i wysokiej kultury dyskusji za co niezmiernie jestem panu Krzysztofowi wdzięczny. 

Czego jeszcze może nauczyć ludzi, w tym młodych ludzi, ta wysublimowana pozycja książkowa? Mianowicie patriotyzmu tego właściwie pojmowanego, bo otwartego na różnice kulturowe, społeczne, i na miłość do ojczyzny w całości jak i do małej ojczyżny unikalnej, tej mojej. Nie rzadko pogranicznej, a zarazem patriotyzmu wolnego od wszelkich skostniałych fobii. 

Ma autor w tym poszukiwaniu właściwie pojmowanej miłości ojczyzny wspaniałych patronów jak choćby redaktora naczelnego kultury Jerzego Giedroycia, Jerzego Stempowskiego czy Czesława Miłosza. Oni to bowiem przez całe swoje życie budowali patriotyzm otwarty, tolerancyjny, a zarazem mocno osadzony w pamięci i dumie z własnych korzeni. 

Eseje zebrane w tomie "Linia powrotu" są także świadectwem przywracania pamięci o ludzkich losach powikłanych i wplatanych często w splot różnorodnych wydarzeń. Jest zarazem swoistą mapą własnego losu wędrowca z powołania, prowadzącego nas w miejsca autentyczych spotkań i wzajemnego przenikania się i współżycia różnych kultur. 

Należy zatem pozwolić na odrębność tych narodów i stale pamiętać o tragedii jaka się tam przy udziale tak zwanej opinii publicznej Europy Zachodniej dokonała, a skutkiem tego dramatu za który również winna wziąć odpowiedzialność Europa, jest trwały jak widać podział Jugosławii. 

Pogranicze dzisiaj zdaniem wielu intelektualistów to obszar przekształcający się z obszaru peryferyjnego, w terytorium coraz bardziej uniwersalne. Przyczyną tego właśnie przekształcenia jest ogarniające coraz szybciej świat zjawisko globalizacji. Wobec tego niezbędna jest umiejętność budowania międzykulturowych mostów. 

Zrozumienie unikatowości każdej z przenikających się wzajemnie kultur uchronić nas może od kolejnej straszliwej tragedii. Krzysztof Czyżewski jest na szczęście wytrwałym budowniczym owych międzykulturowych połączeń. 

Marcin Antoniak, Potral Księgarski - ksiązka.net.pl, 15 luty 2009
 

Krzysztof Czyżewski, Linia powrotu, Pogranicze, Sejny 2008 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI