Księga Mostu

Krasnogruda, 30 czerwca 2015 rok

Do Mileta Prodanović

Drogi Mileta,

jest ostatni dzień czerwca, sto cztery lata po dniu, w którym na tym pograniczu urodził się Czesław Miłosz. Jego niewidzialnym mostem była tkanka łączna budowana między różnymi ludźmi, między człowiekiem i drugą przestrzenią, między „ja” i „ty”, a może bardziej – im był starszy – „my”. Byłby kontent na wieść o tym, że w Krasnogrudzie powstaje książka „Niewidzialne mosty” z udziałem pisarzy i filozofów z całego świata, w tym jego przyjaciół i twórców, których zdążył jeszcze poznać i czytać z uznaniem.

Pragnę Ci szczerze podziękować za przyjęcie zaproszenia do współtworzenia „Niewidzialnych mostów”. Rozesłałem podobne zaproszenia po całym świecie, do osób – świadków zerwania niejednego mostu, o których wiedziałem, że mimo wszystko leży im na sercu szukanie spoiwa dla współistnienia, i od których uczyłem się sztuki słowa odbudowującego więzi. Prawie każdy adresat tych listów przyjął zaproszenie. Pozwala mi to mieć nadzieję, że książka będzie na miarę wyzwań czasu, w którym przyszło nam żyć i któremu doskwiera postępująca choroba tkanki łącznej.

Ponieważ chciałbym abyś wiedział, w jakim gronie twórców się znalazłeś (może się one jeszcze nieznacznie zmieniać i rozszerzać), znajdziesz poniżej ich nazwiska i miejsca, w których żyją. Niektórzy z nich napisali już swoje teksty. Inni obiecali nadesłać je do połowy sierpnia, wtedy bowiem w Krasnogrudzie zostanie zorganizowana Międzynarodowa Wioska Budowniczych Mostów. Podczas tych warsztatów dla praktyków dialogu międzykulturowego działać będzie pracownia słowa i opowieści, w której czytane i analizowane będą teksty autorów „Niewidzialnych mostów”. Mam nadzieję, że staną się one również inspiracją dla tworzonej wspólnie podczas tych warsztatów opowieści o moście. Wreszcie są też autorzy, którzy zapowiedzieli nadesłanie tekstu do końca 2015 roku. Idealnie byłoby, gdyby w tym czasie udało nam się otrzymać wszystkie teksty, tak, aby od początku przyszłego roku skupić się na pracach redakcyjnych i translatorskich.

Oto grono autorów: Agata Bielik-Robson (Warszawa), Magda Carneci (Bukareszt), Kunzang Choden (Ogyen Choling), Eva Hoffman (Londyn), Ulla Lachauer (Stuttgart), Ruth Padel (Londyn),  Marci Shore (New Haven), Olga Tokarczuk (Wrocław), Jurij Andruchowycz (Stanisławów), Zygmunt Bauman (Leeds), Aleš Debeljak (Lublana), Ferrida Duraković (Sarajewo), Krzysztof Giedroyć (Białystok), Paweł Huelle (Gdańsk), Marius Ivaškevičius (Wilno), Miljenko Jergović (Zagrzeb), Jaan Kaplinski (Tartu), Dževad Karahazan (Graz), Jan Kasper (Wągrowiec), Chris Keulemans (Amsterdam), Fatos Lubonja (Tirana), Norman Manea (Nowy Jork), Christopher Merrill (Iowa), Jarosław Mikołajewski (Warszawa), Arvo Pärt (Laulasmaa),  Mileta Prodanović (Belgrad),  Szymon Redlich (Izrael), Mykoła Riabczuk (Kijów),  Tomasz Różycki (Opole), Bashkim Shehu (Barcelona), Tadeusz Sławek (Katowice), Jurij Tarnawski (Nowy Jork), Tomas Venclova  (New Haven),  Adam Zagajewski (Kraków).

 

Mam nadzieję, że uda Ci się nadesłać swój tekst do połowy sierpnia. Jeśli to będzie nie możliwe, pozostaje nam czas do końca 2015 roku.

Oddany oczekiwaniu przesyłam

serdeczne pozdrowienie,

 

Krzysztof Czyżewski

 

 

 

Księga Mostu powstawać będzie w trakcie trwania projektu. Zawierać będzie teksty, eseje, artykuły zaproszonych ze świata pisarzy, poetów, twórców. Do współtworzenia Księgi zaproszeni zostali m.in

 

 

 

 

 


Ksiega Mostu, PDF „Księga Mostu" powstała podczas warsztatów „Neimar - budowniczy mostów" przeprowadzonych w Mostarze i w Sejnach. Praca warsztatowa z młodzieżą żyjącą w wielokulturowych społecznościach w Bośni i Hercegowinie, Wielkiej Brytanii i Polski, była praktyczną częścią „ Tryptyku Bośniackiego ", poświęconego problemowi kryzysu społeczeństwa wielokulturowego w Europie.  
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI