Księgozbiór białostockiego Teatru Dramatycznego trafił do Krasnogrudy

O Bibliotece Dworu Krasnogrudzkiego na portalu Niebywałe Suwałki / 24 stycznia 2019. (audio)


W Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie powstanie Biblioteka Sztuki. Kilka tysięcy woluminów będących wcześniej własnością Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku na mocy porozumienia znalazło się w dawnym dworze Miłoszów i Kunatów.
 
Po bogatej i dobrze zaopatrzonej bibliotece Stanisława Kunata w Krasnorgudzie pozostało zaledwie wspomnienie. Nowi gospodarze dworu – „Pogranicze” – od lat robią wszystko, co w ich mocy, aby w to miejsce tchnąć nowe życie. Kolejny krok już za nimi. Na swojej drodze ponownie spotkali przychylnych ludzi – Piotra Półtoraka, dyrektora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku i jego zastępczynię – Małgorzatę Bil-Jaruzelską, dzięki którym do bogatego księgozbioru Krasnogrudy trafiło kilka tysięcy egzemplarzy książek i czasopism. Ten zbiór specjalistycznych publikacji dotyczących różnych obszarów sztuki; od historii teatru, poprzez scenariusze i dramaty teatralne, a także dzieła filozoficzne i literaturę piękną zostanie przed sezonem letnim udostępniony czytelnikom – nieodpłatnie. To część większego planu – stworzenia biblioteki krasnogrudzkiego dworu, w której już teraz znajdują się kolekcje przekazane: w 2005 roku przez poetę Tomasa Venclovę, w 2012 roku – przez tłumaczkę Magdalenę Petryńską, pedagożkę i polonistkę Martę Ługowską; w 2014 roku – attache ds. kultury Ambasady Republiki Litewskiej w RP – Rasę Rimickaite; w 2016 roku – Irenę Baczyńską; w 2017 roku – bibliofilską kolekcję dr Oskara Schenkera przekazaną przez jego syna – Aleksandra, a także kolekcję artysty Andrzeja Strumiłły.
 
Dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku, Piotr Półtorak nie ukrywał, że z książkami trudno było mu się rozstać, jednak wiedział, że trafią w dobre ręce.
 
Małgorzata Bil-Jaruzelska, mówiąc o darze dla „Pogranicza”, podkreśliła, że ten duży księgozbiór liczy około 5 tys. egzemplarzy książek z zakresu sztuki – teatru, malarstwa, architektury. 
 
Małgorzata Sporek-Czyżewska z „Pogranicza” dziękowała dziś za przekazane książki, doceniając fakt, że w niespełna dwa tygodnie cały zbiór znalazł się w Krasnogrudzie i zaznaczała, że w tej chwili trwa opracowywanie księgozbioru.
 
Fot. Niebywałe Suwałki
 
 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI