Kunzang Choden

(ur. 1952), bhutańska księżniczka i pisarka. Jest pierwszą Bhutanką, która opublikowała powieść w języku angielskim, wydała również bajki i zbiory opowieści ludowych Bhutanu.


Z jej inicjatywy został odnowiony klasztor Ogjen Czoling w Himalajach. Mając dziewięć lat, trafiła do szkoły w Indiach, gdzie nauczyła się angielskiego, potem ukończyła psychologię w Delhi, oraz socjologię w Nebrasce. Pracowała w Organizacji Narodów Zjednoczonych przy Programie Rozwoju Bhutanu. Obecnie mieszka w stolicy Bhutanu, Thimphu.

Akcja jej pierwszej powieści „The Circle of Karma” (2005, Krąg karmy) rozgrywa się w latach pięćdziesiątych XX wieku, w okresie modernizacji Bhutanu, stanowiącej podstawę polityki prowadzonej przez rodzinę królewską. Główna bohaterka musi zmagać się zarówno z tradycyjnym, ograniczającym podziałem ról społecznych w ówczesnym Bhutanie, jak i nowymi formami seksizmu, rozwijającymi się wraz ze zdobywaniem ekonomicznej wolności przez mężczyzn. Jest także autorką książki Chilli and Cheese. Food and Society in Bhutan ( Chili i ser. Jedzenie i społeczeństwo w Bhutanie), socjologiczno-kulturowego studium poświęconego wierzeniom i rytuałom przygotowania i spożywania pokarmów oraz ich znaczenia dla wspólnoty.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Archiwum

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė

  

Misterium Mostu 2019

 

The Market / Targ

 

Tratwa Muzykantów - Nign Monster Groove

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI