Kunzang Choden

(ur. 1952), bhutańska księżniczka i pisarka. Jest pierwszą Bhutanką, która opublikowała powieść w języku angielskim, wydała również bajki i zbiory opowieści ludowych Bhutanu.


Z jej inicjatywy został odnowiony klasztor Ogjen Czoling w Himalajach. Mając dziewięć lat, trafiła do szkoły w Indiach, gdzie nauczyła się angielskiego, potem ukończyła psychologię w Delhi, oraz socjologię w Nebrasce. Pracowała w Organizacji Narodów Zjednoczonych przy Programie Rozwoju Bhutanu. Obecnie mieszka w stolicy Bhutanu, Thimphu.

Akcja jej pierwszej powieści „The Circle of Karma” (2005, Krąg karmy) rozgrywa się w latach pięćdziesiątych XX wieku, w okresie modernizacji Bhutanu, stanowiącej podstawę polityki prowadzonej przez rodzinę królewską. Główna bohaterka musi zmagać się zarówno z tradycyjnym, ograniczającym podziałem ról społecznych w ówczesnym Bhutanie, jak i nowymi formami seksizmu, rozwijającymi się wraz ze zdobywaniem ekonomicznej wolności przez mężczyzn. Jest także autorką książki Chilli and Cheese. Food and Society in Bhutan ( Chili i ser. Jedzenie i społeczeństwo w Bhutanie), socjologiczno-kulturowego studium poświęconego wierzeniom i rytuałom przygotowania i spożywania pokarmów oraz ich znaczenia dla wspólnoty.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

„Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski"
spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI