Lament nad Sarajewem. Antologia poezji bośniackiej

seria BIBLIOTEKA KRASNOGRUDY,
rok wyd. 1996,
ISBN 83-901159-8-0,
stron 144,
oprawa miękka,

Nakład wyczerpany


Trwające całe lata oblężenie Sarajewa, obracające w gruzy najcenniejsze zabytki dziedzictwa kulturowego, nie zdołało zniszczyć duchowej tkanki tego miasta słynącego z bogatego życia artystycznego. Mimo trwającego ciągle ostrzału artyleryjskiego, mimo zdradzieckich kul snajperów, braku żywności, wody, gazu, ogrzewania..., odbywały się festiwale sztuki, kręcono filmy, wystawiano spektakle, organizowano wystawy i koncerty, pisano książki. Zebrane w antologii wiersze m.in. Izeta Sarajlicia, Josipa Ostiego, Gorana Simicia, Stevana Tonticia - znakomicie przełożone przez Juliana Kornhausera - to niezwykłe świadectwo artystyczne czasu, w którym trudno jest pisać, ale jeszcze trudniej milczeć. (Krzysztof Czyżewski)

Nagroda Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich za 1996 rok w dziedzinie przekładu literatury pięknej dla Juliana Kornhausera


Recenzje:

Siedmiu poetów z Bośni
(...) Gdybyśmy jednak nastawili się na to, że przeczytamy zbiór "słusznych", wojennych, pompatycznych utworów, bylibyśmy w błędzie. "Lament nad Sarajewem" to antologia wierszy wspaniałych, ważnych artystycznie w każdym czasie. Nie trzeba tu stosować żadnej taryfy ulgowej, kiedy formy współczucia zamazują rzetelne wartościowanie. Można ją czytać jako kapitalne uzupełnienie reportaży, książek, filmów, fotografii, dokumentów. (...)

Krzysztof Lisowski, "Rzeczpospolita", 27.01.97


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Udostępniamy laudację wygłoszoną wczoraj przez Tadeusza Aziewicza, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Chwilę później także słowa od odbierającego nagrodę Krzysztofa Czyżewskiego.

 

  

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

 

Z rezydentką Kaciaryną Czekatouskają rozmawia Krzysztof Czyżewski. 

Krasnogruda 2 marca 2021

 

    


Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.

   Krasnogruda 29 stycznia 2021

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 


Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 


 

  

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI