Lato w Pograniczu. Sejny i Krasnogruda pełna dźwięków i słów [PROGRAM]. Monika Żmijewska i Gazeta Wyborcza

 "Zaczęły się wakacje, zaczęło się Lato w Pograniczu. Dwa artystyczne i literackie miesiące pod samą granicą polsko-litewską. Podczas wojaży po Suwalszczyźnie koniecznie trzeba wpaść do Sejn i podsejneńskiej Krasnogrudy, gdzie dzieje się wiele: koncerty, spotkania literackie, wystawy, filmy."


 To niepowtarzalna okazja, by w pięknych plenerach, miejscach na swój sposób wyjątkowych – np. w synagodze, albo nad jeziorem w dawnym majątku rodziny Miłosza, zetknąć się z artystami różnych pokoleń. W synagodze usłyszeć muzykę klezmerską w wykonaniu miejscowych młodych muzyków z Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, którzy grają -również jazz – tak fantastycznie, że to z nimi Mikołaj Trzaska postanowił przygotować muzykę do filmu „Wołyń”.

W dawnej jesziwie (czyli szkole talmudycznej, w której odbywały się kiedyś konferencje najważniejszych rabinów) w czasie Lata w Pograniczu pobrzmiewa jazz, chasydzkie niguny, blues. A podziemiach odrestaurowanego krasnogrudzkiego dworu posłuchać można pisarzy. Kiedyś Miłosz przyjeżdżał tu do ciotek na wakacje, szukał inspiracji do poezji, teraz, w Kawiarni Literackiej „Piosenka o porcelanie” grupują się ludzie pióra. Tegoroczne literackie spotkania ostatniego dnia czerwca zainaugurowano m.in. zbiorowym czytaniem Traktatu teologicznego Czesława Miłosza w amfiteatrze parku krasnogrudzkiego.

W lipcu w Białej Synagodze w Sejnach też coś dla miłośników teatru – spektakl „Kroniki Sejneńskie” (1, 4, 6, 8 lipca, godz. 20). To przejmujące widowisko przygotowane przez kolejne już pokolenie młodych sejnian, którzy zbierali opowieści swoich dziadków i sąsiadów, a potem – pod wodzą Bożeny Szroeder – sporządzili z nich spektakl. Grają go nad ręcznie wykonaną makietą sejneńskich domków.

czytaj całość


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI