Lektorium Sejneńskie

Lektorium Sejneńskie jest projektem edukacyjnym skierowanym do młodych ludzi pragnących poszerzać swoje horyzonty i twórczo działać. Praktykując dzielenie się wiedzą Pogranicze współpracuje z licealistami i absolwentami LO im. Szymona Konarskiego w Sejnach, a dziś już studentami kierunków humanistycznych na uniwersytetach w Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Wrocławiu.

Idea projektu wywiedziona jest z nagrodzonej Nagrodą Nobla książki Hermanna Hessego „Gra szklanych paciorków”:

"Gra szklanych paciorków jest grą wszelkimi treściami i wartościami naszej kultury. Igra się nimi tak, jak w okresie rozkwitu sztuk pięknych malarz igrał barwami swej palety. Cokolwiek ludzkość w twórczych swoich epokach wydała w zakresie wiedzy, szczytnych myśli i dzieł sztuki, co późniejsze czasy uczonej refleksji sprowadziły do pojęć i uczyniły naszym dobrem intelektualnym, cały ów ogromny zasób duchowych wartości służy graczowi szklanych paciorków, który gra na nich tak, jak organista na organach”.

 


25-27 czerwca 2013 - projekt Dialog o Wilnie - warsztaty dla młodzieży Rozpoczął się projekt, pt. Dialog o Wilnie finansowany ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.
1 czerwca 2013 - "Abecadło dzieciństwa - krasnogrudzki Miłosz" - Prezentacja 1 czerwca 2013 w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie odbyła się prezentacja multimedialnego przewodnika po Dworze w Krasnogrudzie..
12-13 kwietnia 2013 - Lektorium Sejneńskie w Krasnogrudzie 12 i 13 kwietnia trwało czwarte już spotkanie Lektorium Sejneńskiego w ramach pracy nad multimedialnym przewodnikiem po dworze krasnogrudzkim, który realizowany jest w  w ramach IV edycji   Akademii Orange .
15-17 marca 2013 - Lektorium Sejneńskie W dniach 15-17 marca 2013 odbyło się w Międzynarodowym Centrum Dialogu  w Krasnogrudzie trzecie spotkanie Lektorium Sejneńskiego poświęcone pracy nad projektem "Abecadło dzieciństwa - Krasnogrudzki Miłosz.  Multimedialne materiały edukacyjne", realizowanym w ramach IV edycji  Akademii Orange .
22-24 lutego 2013 - Lektorium Sejneńskie W dniach 22-24 lutego uczestnicy Lektorium Sejneńskiego spotkali się w Międzynarodowym Centrum Dialogu z Krasnogrudzie, by kontynuować prace nad projektem Abecadło dzieciństwa - krasnogrudzki Miłosz . Multimedialne materiały edukacyjne, realizowanym w ramach programu Akademia Orange . 
24-27 stycznia 2013 - Lektorium Sejneńskie w Krasnogrudzie W dniach 24-27 stycznia 2013 roku w Krasnogrudzie odbyły się warsztaty Lektorium Sejneńskiego. Zainicjowały one III edycję projektu, do której zaproszeni zostali nowi członkowie – uczniowie pierwszych klas Liceum Ogólnokształcącego w Sejnach.
11 stycznia 2013 - Lektorium Sejneńskie w Krasnogrudzie 11 stycznia 2013 roku odbyło się spotkanie Lektorium Sejneńskiego w dworze w Krasnogrudzie, którego gośćmi byli uczniowie klasy Ib Liceum Ogólnokształcącego im. Szymona Konarskiego w Sejnach.
20 października 2012 - Lektorium Sejneńskie w Krasnogrudzie 20 października odbyły się kolejne warsztaty Lektorium Sejneńskiego w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.
6-8 września 2012 - Lektorium Sejneńskie w Szetejniach Fotograficzna relacja z ostatnich prób przed spektaklem, przygotowania scenografii, spektaklu i chwil tuż po nim; fotografie autorstwa Wiesława Szumińskiego.
6 września 2012 - Lektorium Sejneńskie w Szetejniach Fotograficzna relacja autorstwa Wiesława Szumińskiego z dalszych przygotowań do prezentacji spektaklu na podstawie "Doliny Issy" Czesława Miłosza.
5 września 2012- Lektorium Sejneńskie w Szetejniach Piątego września trwały dalsze przygotowania do prezentacji spektaklu na podstawie "Doliny Issy" Czesława Miłosza, przede wszystkim praca z aktorami. Wieczorem uczestnicy projektu obejrzeli film Jerzego Kawalerowicza pt. "Austeria".
4 września 2012 - Lektorium Sejneńskie w Szetejniach Zakończył się trzeci dzień spotkania młodzieży z Sejn, Wilna i Kiejdan oraz drugi, kiedy trwały przygotowania do spektaklu "Dolina bez imienia" według "Doliny Issy" Miłosza.
3 września 2012 - Lektorium Sejneńskie w Szetejniach 2 września 2012 roku zaczął się wspólny projekt młodzieży z Lektorium Sejneńskiego oraz grupy młodych ludzi z Wilna i Kiejdan, który ma na celu stworzenie spektaklu „Dolina bez imienia” w przestrzeniach parku w Szetejniach, gdzie znajdował się majątek, w jakim urodził się Czesław Miłosz. 
2-9 września 2012 - Lektorium Sejneńskie w Szetejniach 2 września 2012 roku uczestnicy Lektorium Sejneńskiego wyruszyli do Szetejń, gdzie pracowali nad spektaklem "Dolina bez imienia", inspirowanym "Doliną Issy" Czesława Miłosza.
18 kwietnia 2012 - Spotkanie z profesorem Sławomirem Brzoską w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej [FOTO] Autorskie spotkanie filmowe w ramach Lektorium Sejneńskiego w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej.
28 marca - 2 kwietnia 2012 - Lektorium Sejneńskie w Wilnie Relacja fotograficzna z wyjazdu Lektorium Sejneńskiego do Wilna. Autorem fotografii jest Wiesław Szuminski.
9-11 marca 2012 - Lektorium Sejneńskie w Krasnogrudzie Od 9 do 11 marca 2012 uczestnicy Lektorium Sejneńskiego przygotowywali się w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie do podróży do Wilna, która będzie podsumowaniem pierwszego etapu pracy wokół idei rodzinnej Europy Czesława Miłosza. Spotkanie rozpoczęło się od spektaklu "Ja j u poli verboju rosła" na podstawie opowiadania: "Bajka o kalinowej fujarce" Oksany Zabużko w wykonaniu Joanny Stelmaszuk.
21 stycznia 2012 - Spotkanie z Profesorem Krzysztofem Rutkowskim 21 stycznia 2012, o godz 17.00 w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej odbyło się spotkanie otwarte z Profesorem Krzysztofem Rutkowskim w ramach Lektorium Sejneńskiego. Krzysztof Rutkowski wygłosił wystąpienie o początkach życia i twórczości Adama Mickiewicza poruszając wiele tematów i wydarzeń mających wpływ na późniejszą twórczość poety.
20 - 24 stycznia 2012 - Lektorium Sejneńskie Od 20 do 24 stycznia 2012, w Dworze w Krasnogrudzie, odbyło się kolejne spotkanie uczestników Lektorium Sejneńskiego - projektu prowadzonego przez Malgorzatę Sporek-Czyżewską. Poświęcone było przygotowaniu do rozpoczęcia podróży śladami Akademickiego Klubu Włóczęgów Wileńskich, do którego należał w czasach studenckich Czesław Miłosz.
21-22 Października 2011 - Lektorium Sejneńskie Drugie warsztaty Lektorium Sejneńskiego w Krasnogrudzie poświęcone były Wilnu - historii miasta, jego wielokulturowym tradycjom, jego obecności w kulturze i literaturze europejskiej oraz jego związkom z osobą Czesława Miłosza.
29 września - 1 października 2011 - Lektorium Sejneńskie, II edycja - warsztaty 29 września - 1 października 2011 odbyły się warsztaty II edycji Lektorium Sejneńskiego w Krasnogrudzie.
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI