Leopold Unger

Leopold Unger i o Leopoldzie Ungerze w Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza

Udało mi się mieć ciekawe życie.

Leopold Unger. [red.] Prof. Iwona Hofman   
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2008

Księga jubileuszowa zawiera wybór tekstów o Ungerze i do Ungera napisany przez ponad 30 autorów, m.in. Krzysztofa Czyżewskiego, Władysława Bartoszewskiego, Bronisława Geremka, Henryka Giedroycia, Ryszarda Kapuścińskiego, Leszka Kołakowskiego po Bohdana Osadczuka, Jerzego Pomianowskiego, Adama Daniela Rotfelda, Andrzeja Wajdę, Lecha Wałęsę, Józefa Życińskiego. 

Teczki Giedroycia

[opr.] Iwona Hofman, Leopold Unger
Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin; Instytut Literacki, Paryż 2010 

Publikacja jest formą uczczenia pamięci 10 rocznicy śmierci Jerzego Giedroycia. Książka zawiera wybór wypowiedzi Jerzego Giedoroycia (1906-2000) i po raz pierwszy zebrane w całości Notatki Redaktora, czyli systematycznie ukazujące się od 1994 roku na łamach Kultury Jego autorskie komentarze. Wypowiedzi, najczęściej wywiady lub analizy, były publikowane w prasie w Polsce głównie po 1989 roku. Jerzy Giedroyc przechowywał je w formie wycinków lub maszynopisów w swoim podręcznym archiwum w Maisons-Laffitte. Myślał o ich uporządkowaniu, a wykonanie tego zadania powierzył - w zapisie testamentowym - Leopoldowi Ungerowi. Tematyczny podział wycinków odzwierciedla stałe zainteresowania Redaktora. Wypowiedzi i Notatki , czytane po 10 latach od śmierci Giedroycia i zamknięciu Kultury , zaskakują przenikliwością obserwacji i aktualnością diagnoz.

Orzel i reszta. Widziane z Brukseli

Leopold Unger, 
Instytut Literacki Paryż 1986

Książka zawiera zbiór esejów dziennikarza Leopolda Ungera.

Intruz

Leopold Unger
Prószyński i S-ka, Warszawa 2001

Wspomnienia autobiograficzne

 


Leopold Unger i o Leopoldzie Ungerze w Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza

Nasza Bośnia, Krzysztof Czyżewski Ofiaruję  Naszą Bośnię  Leopoldowi Ungerowi na pamiątkę wspólnej podróży do byłej Jugosławii, podczas której dzieliliśmy się dorobkiem paryskiej "Kultury" z ludźmi doświadczającymi tragedii etnicznych i narodowych konfliktów, którym z trudem przychodziło uwierzyć, że w XX wieku możliwa była myśl i działalność emigracyjna narodu zniewolonego, niepodsycająca narodowych fobii i kompleksów, lecz budująca podwaliny pod dobrosąsiedzkie stosunki...
1

Szukaj na stronie

Archiwum! Szanowni Państwo! Otwieramy nową witrynę facebookową Ośrodka i Fundacji Pogranicze z Sejn i Krasnogrudy. Będziemy tutaj publikować materiały archiwalne opisujące nasze szerokie działania na rzecz budowania Dobrego Sąsiedztwa.

 

Sejneńskie Rozmowy - Andrzej Strumiłło

 

Mikołaj Trzaska do Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego

 

The Market / Targ

 

O początkach jeziora Gaładuś

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI