Lipiec 2002

Tekst Krzysztofa Czyżewskiego Czas prowincji w miesięczniku "Znak".

"Pogranicze" podpisało apel w sprawie narastania konfliktu wokół Cmentarza Orląt we Lwowie.


"Warszawa, lipiec 2002

Z troską i najwyższym niepokojem obserwujemy narastanie konfliktu wokół Cmentarza Orląt we Lwowie. Podzielamy pogląd lwowskich intelektualistów wyrażony w liście do prezydentów Polski i Ukrainy, iż w ostatnich miesiącach pojawiło się niebezpieczne pęknięcie w stosunkach polsko - ukraińskich, które może mieć bardzo negatywne skutki dla przyszłości całokształtu stosunków między Polską a Ukrainą.

Kontynuowanie obecnego sporu, często w poniżającej poległych retoryce, zaognia nastroje nacjonalistyczne po obu stronach granicy i staje się wygodnym argumentem w ustach tych, którzy nigdy nie pragnęli polsko-ukraińskiego dialogu. Kontynuacja sporu obraca też wniwecz bezprecedensowy ogrom dotychczasowych wysiłków podejmowanych przez ludzi nauki, kultury, polityki, na rzecz wzajemnego porozumienia, przezwyciężenia barier nieufności, wyjaśnienia ciemnych kart naszej wspólnej historii. Z żadnym z naszych wschodnich sąsiadów współpraca nie rozwija się tak dobrze. Nie niszczmy tego, w co setki ludzi dobrej woli włożyły swoje serca i bezinteresowny wysiłek.

Nie możemy dopuścić do tego, by nas - Polaków i Ukraińców - oddzielił mur niezrozumienia i wzajemnych pretensji. Właśnie dlatego wyjątkowo ważne jest byśmy wspólnie potrafili znaleźć takie rozwiązanie konfliktu wokół Cmentarza, które oddawałoby szacunek Polakom i Ukraińcom, którzy oddali życie za swoje ojczyzny. Wyrażamy szacunek tym ludziom, środowiskom i instytucjom po stronie ukraińskiej i polskiej, które, pomimo przeszkód, kontynuują dialog pomiędzy naszymi narodami oraz żywimy nadzieję, iż nie zaprzestaną swoich wysiłków. "


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI