List od Sary Szner-Neshamit, pisarki urodzonej w Sejnach

Szanowna Pani
Nazywam się Sara Szner, z domu Sonia Dusznicka, urodzona w Sejnach w roku 1913. Mój ojciec Mojżesz Dusznicki urodził się także w Sejnach, jak i dziadek i pradziadkowie. Podziwiałam album "Kroniki sejneńskie", ale nie znalazłam foto ulicy i domu rodzinnego.


Przez ulicę, nad brzegiem której stał mój dom rodzinny płynie rzeczka Marycha, ale niestety tej części miasta brakuje w albumie. Dom w którym urodziłam się przez dziesiątki lat nazywał się "Dom Napoleona", bo cesarz francuski w roku 1812, gdy zaczął wojnę przeciw Rosji nocował w naszym domu. Na dziedzińcu został zbudowany mały budynek bez okien i drzwi, który miał 2szerokie wyjścia. Opowiedziano mi, że to była stajnia dla karety i koni cesarza. Ulica nazywała się do II wojny ulicą Napoleona, a po wojnie mieścił się w nim sierociniec polski. Mój ojciec skończył swe studia w Politechnice Warszawskiej, był inżynierem geometrą.

Moje dziecięce lata przepłynęły w rodzinnym majątku Dusznica, który leżał na linii demarkacyjnej z Litwą. (Budynki majątku w Polsce, a większa część gruntu na litewskiej stronie). Po drugiej stronie Marychy, w obszernym ogrodzie stał dom brata mego ojca, adwokata Mordechaja Dusznickiego.

W roku 1925 moja rodzina przeniosła się do Litwy. Zamieszkaliśmy w miasteczku Lazdijai. Tam uczyłam się i otrzymałam maturę w litewskim gimnazjum, które nazywało się "Seinu Żiburio Gimnazija", dyrektorem był ksiądz Starkus. Ale to nie było żeńskie gimnazjum, a koedukacyjne.
Mój ojciec zmarł w 1931 roku. Ja przeżyłam kacet nazistowski i byłam przez rok w partyzantce.

Od roku 1948 mieszkam w kibucu imienia Bojowników Getta i pracuję w naszym muzeum. Piszę o Holocauście, o mordach naszego narodu i o walce z nazizmem. Życzę pani wszystkiego dobrego

Sara Szner - Neshamit

Ps. Neshamit to mój pseudonim literacki . Mój rodzinny dom został spalony.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI