Listopad 1991 - Spotkanie innego, czyli o cnocie tolerancji

"Spotkanie innego, czyli o cnocie tolerancji" to cykl wydarzeń, które miały miejsce w listopadzie 1991 r. na Suwalszczyźnie. W programie spotkania czytamy: "Wśród ludzi dążących do spotkania z innymi, w miasteczku Sejny położonym blisko granicy z Litwą, i w całym regionie pogranicza, gdzie sąsiadują ze sobą przedstawiciele różnych wyznań i narodów, w kraju, który dąży do demokracji i w Europie otwierającej swe granice - listopad 1991 roku ma stać się miesiącem wychowania do tolerancji.


Jako organizatorzy postawiliśmy następujące kwestie:

– Nietolerancja – jakie są jej racje bytu?
– Jak pogodzić otwarcie na spotkanie z innym ze staraniem o wolność jednostki?
– Czy mur izolacji oddzielający społeczeństwo od "innych" stanowi rzeczywistą gwarancję jego zdrowia?
– Wspólna Europa i tradycje lokalne – sprzeczność interesów?
– Czy tolerancja zagraża tożsamości narodu?
– Jak oddzielić postawę zaangażowaną we własną kulturę, własny naród i własną wiarę od nietolerancji?
– "Czy doskonała pewność duszy, iż żyje w prawdzie, wyklucza wszelką możliwość okazania przez nią rzeczywistej tolerancji wobec tych, którzy myślą inaczej?" (Gabriel Marcel)

Podjęliśmy konkretne działania organizując:

Zaduszki w Białej Synagodze w Sejnach – od nich w dniu 3 listopada rozpoczęło się "Spotkanie innego". W obrzędzie wspominania zmarłych wspólnie uczestniczyli przedstawiciele społeczności litewskiej, białoruskiej, ukraińskiej, cygańskiej i polskiej – mieszkańcy wsi i miasteczek pogranicza.

Dialogi o tolerancji. Miały miejsce w dniach 28-30 listopada, były to spotkania z udziałem osób o dużej wiedzy i autorytecie na temat tolerancji wobec mniejszości narodowych, tolerancji religijnej i tolerancji w życiu społecznym i politycznym. Kolejne tury dialogów prowadzili Jánosz Szász z Rumunii, Gabor Csordas z Węgier, Zvonimir Cicak z Chorwacji, Henning Albrechtsen z Danii, Bohdan Cywiński, Jerzy Prokopiuk, Halina Kobeckaite i Vytautas Toleikis z Litwy, ks. Michał Czajkowski, Antonina Kłoskowska, Michał Jagiełło. W dyskusjach udział brali: Witold Chmielewski (członek grupy "111" z Lucimia), Krzysztof Czyżewski (Ośrodek „Pogranicze"), Marta Eles (tłumaczka z Węgier), Teodor Golonko (Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne), Sławomir Gołaszewski (animator kultury alternatywnej), Alina Magnuska (socjolog, Ministerstwo Kultury i Sztuki), Agnieszka Morawińska (historyk sztuki, Ministerstwo Kultury i Sztuki), Jerzy Nazaruk (Miejsko-Gminny Dom Kultury w Sejnach), Stanisław Siekierski (Uniwersytet Warszawski), Marek Skórka (duchowny grekokatolicki), Stanisław Stankiewicz (Światowy Związek "Romani Union"), Krystyna Starczewska (Liceum Społeczne, Warszawa), Andrzej Strumiłło (artysta plastyk), Małgorzata Szpakowska (antropolog, filozof), Vidas Svagżdys (muzyk jazzowy z Litwy), Marek Szumski (Centrum Sztuki Współczesnej), Krzysztof Tur (nauczyciel LO w Sejnach), Joanna Wiszniewicz (Żydowski Instytut Historyczny), Wanda Wróbel-Remstedt (Ośrodek "Pogranicze"), Daniel Zych (Katedra Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego).

Odbyły się również Młodzieżowe dialogi o tolerancji z udziałem uczniów szkół średnich z Sejn, Suwałk i Warszawy oraz studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Młodzieżowe dialogi prowadził Jerzy Wertenstein-Żuławski.

"Musica sacra – musica tolerantia" – cykl koncertów muzyki religijnej. W jego ramach w listopadzie odbyły się koncerty: muzyki cerkiewnej w wykonaniu chóru parafii Hajnówka pod dyrekcją ks. Michała Nigerewicza, muzyki prawosławnej w wykonaniu Moskiewskiego Teatru Historyczno-Etnograficznego, śpiew liturgiczny w wykonaniu chóru kościoła ewangelicko-augsburskiego z Giżycka oraz koncert chóru Archikatedry Wileńskiej "Cantores Chorales Capella Sancti Casimiri".

"Inny w filmie" – projekcje filmów fabularnych, dokumentalnych i dyskusje. Sesję filmową rozpoczęła projekcja filmu "Korczak" Andrzeja Wajdy. Prezentowane filmy ukazywały różne aspekty tolerancji. Zwieńczeniem sesji było spotkanie z Jackiem Bławutem, twórcą filmu "Nienormalni".

"Przedszkole pogranicza" – bajki narodów pogranicza opowiadane dzieciom, ilustrowane muzyką i związane z tym konkursy plastyczne.

"Szkołę pogranicza" – prowadzili ją zaproszeni dziennikarze, literaci, naukowcy, którzy mówili uczniom szkół podstawowych i młodzieży szkół średnich Suwałk i Sejn o mniejszościach narodowych, wyznaniowych i kulturowych w Polsce. Ogłoszono również konkurs dla dzieci i młodzieży na najciekawsze prace plastyczne i literackie na tematy "Inny" oraz "O tolerancji".

"Uniwersytet pogranicza" – były to spotkania poświęcone Kościołowi Greckokatolickiemu – prowadził je ks. Marek Skórka i Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu – prowadzone przez ks. Janusza Jaguckiego.

Spotkania z ludźmi nieprzystosowanymi – złożyły się na nie dyskusje, wystawy, projekcje filmowe, spotkania z młodzieżą, lekcje w szkołach poświęcone problemowi alkoholizmu. Spektakl teatralny "Nos" według Mikołaja Gogola w wykonaniu Mieczysława Giedrojcia został wystawiony na oddziale psychiatrycznym szpitala w Suwałkach. W Sejnach odbyła się projekcja filmu "Nienormalni" i spotkanie z jego autorem Jackiem Bławutem. W sali Ośrodka „Pogranicze" miał też miejsce wernisaż prac pacjentów oddziału psychiatrycznego szpitala w Suwałkach z udziałem autorów.

Prezentacje spektakli, koncertów i wystaw. Złożyły się na nie: wernisaż wystawy "Zabytki sztuki cerkiewnej w rysunkach dzieci" z udziałem dr. Bogdana Martyniuka, przewodniczącego Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej, wernisaż wystawy gobelinu i malarstwa Andreja Medekina z Moskwy "Wjazd do Jerozolimy" z udziałem autora, wystawa malarstwa Andrzeja Strumiłły pt. "Psalmy", spektakl "Wypukły" w wykonaniu aktorów teatru "Wierzbak" z Poznania dla dzieci i młodzieży oraz spotkania po spektaklu, spektakl "Czas woli Bożej" według M. Leskowa i koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu Moskiewskiego Teatru Historyczno-Etnograficznego, koncert tradycyjnej muzyki ukraińskiej "Ku źródłom kultury muzycznej pogranicza".

"Spotkanie innego, czyli o cnocie tolerancji" zakończyło się 1 grudnia 1991 r. mszą św. celebrowaną przez bp. Edwarda Samsela w bazylice sejneńskiej, odprawianą po raz pierwszy wspólnie w językach polskim i litewskim, i z udziałem chórów polskiego i litewskiego.

Artykuły prasowe: 
Małgorzata Szejnert, Spotkanie innego, "Gazeta Wyborcza" 6.12.1991 
Fundacja Pogranicze, "Znad Willi" 27.10-9.11.1991 
Dzień zaduszny w Sejnach, "Rrom p-o drom" listopad 1991 
Spotkanie innego. O cnocie tolerancji, "Krajobrazy" grudzień 1991 
Dialogi o tolerancji, "Rrom p-o drom" grudzień 1991 
W. Choruży, Pogranicze, "Czasopis" 12/19911/1992 
Marzenna Guzowska, Odkrywanie pogranicza, "Rzeczpospolita" 19.12.1991 
Sławomir Gołaszewski, Spotkanie pogranicza, "Goniec Teatralny" 6.01.1992 
O tolerancji na Litwie, "Krajobrazy" 15.01.1992 (w trakcie Dialogów o tolerancji w 
sejneńskiej Białej Synagodze z Haliną Kobeckajte, dyrektorem generalnym departamentu ds. mniejszości narodowych przy rządzie Republiki Litewskiej rozmawiał Jerzy Nazaruk) 
W Sejnach: choroba albo przemarsz wojsk, "Krajobrazy" 10.05.1992 (z prof. Aleksandrem Jackowskim, uczestnikiem Dialogów o tolerancji, pracownikiem Instytutu Sztuki PAN w Warszawie,wieloletnim redaktorem naczelnym Polskiej Sztuki Ludowej rozmawiał Jerzy Andrzej Nazaruk)


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI