Listy z nieba, M.W., "Kwartalnik Artystyczny", nr 1/2005

Na wysokiej połoninie. Listy z nieba, księga druga, pasmo II huculskiej epopei Vincenza (1888-1971). Niespieszny opowiadacz snuje swoją sagę czy kronikę (a może baśń?) w nawrotach i dygresjach, tworząc z tych warstw i pasm coś na kształt ludowej gawędy. 

Miłosz w eseju La Combe tak mówi o księgach Na wysokiej połoninie: „Dzieło to musi moim zdaniem okryć się patyną, zanim dostarczy inspiracji pisarzom i artystom. Gdyż bywają książki, w których patyna jest niejako przyjęta z założenia, podobnie jak w rzeźbach połysku metalu czy granitu. Odgaduję u autora taki właśnie zamiar. Zapewne widzi on z góry materiał w jego liniach i bryłach już płynnych, falistych, niby stopnie w skale zarosłe mchem”. 
 


To dzieło już okryło się patyną. Uwagę zwraca w nim energia języka i epicki rozmach. Czytamy o „pamiętnych: chrzcinach na Jasienowie u Foki, o starej wiosce, o Jonaszu i o chowaniu się przed Bogiem, o sporze między Fudorem Giełatą i dziedzicem, który kończy się zgodą. Pasmo II zamyka Żniwo górskie dziejące się dziesięć lat po chrzcinach u Foki".

M.W., "Kwartalnik Artystyczny" nr 1/2005 

Stanisław Vincenz, Na wysokiej połoninie. Listy z nieba. Sejny 2004, Pogranicze.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI