Litwa w Krakowie. Sezon Kultury 2015

Z okazji dwudziestopięciolecia odzyskania niepodległości przez Litwę, odbędzie się Sezon Kultury Litewskiej w Krakowie, mieście które z Litwą ma więcej związków niż jakiekolwiek inne w Polsce.

"Przez wieki Kraków był stolicą królów polskich i wielkich książąt litewskich, a Uniwersytet Jagielloński był Alma Mater dla całych pokoleń przedstawicieli litewskiej elity kulturalnej, między innymi twórców wzorca współczesnego języka litewskiego oraz fundamentów ideowych nowoczesnej Litwy.


Bogaty program, który przywieźliśmy do Krakowa, stwarza niepowtarzalną szansę na odkrycie na nowo wspólnych litewsko-polskich kontekstów historycznych i kulturalnych oraz współczesnych narracji. Ekspozycje poświęcone historii, wystawy sztuki nowoczesnej i współczesnej, koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania literackie, dyskusje i wykłady zaprezentują wybitnych twórców oraz myślicieli litewskich i polskich. Będą wśród nich postaci historyczne i współczesne: Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Eugeniusz Morawski, Czesław Miłosz, Tomas Venclova, Leonidas Donskis, Krystian Lupa, Kristina Sabaliauskaitė, Lukas Geniušas, Modestas Pitrėnas. To zaledwie niektóre z nazwisk, które można tu wymienić.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników i pragnę wyrazić specjalne podziękowania naszym polskim partnerom za ich nieoceniony wkład w Sezon Kultury Litewskiej w Krakowie. Żywię nadzieję, że zarówno mieszkańcom Krakowa, jak i osobom przyjezdnym spodoba się „Litwa w Krakowie”, a program festiwalu stworzy przestrzeń do owocnego dialogu pomiędzy naszymi kulturami i narodami."

Šarūnas Birutis Minister Kultury Republiki Litewskiej

Patronat Honorowy:

Ministra Kultury Republiki Litewskiej Šarūnasa Birutisa oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej prof. Małgorzaty Omilanowskiej

Więcej informacji oraz program w plikach do pobrania

Pobierz / Download


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI