Małgorzata Kasner: Nasza rola to budowanie przestrzeni dialogu

Powołany, by upowszechniać wiedzę o Polsce, popularyzować dorobek polskiej kultury i nauki, wspierać współpracę między Polską a Litwą, zarówno na poziomie instytucji, jak też osób prywatnych. Dzięki niemu w Wilnie i na całej Litwie odbywają się liczne koncerty, wystawy, konferencje. Instytut Polski w Wilnie działa już piętnaście lat. O początkach, zadaniach, sukcesach i planach na najbliższą przyszłość rozmawialiśmy z dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Małgorzatą Kasner.


Instytut Polski w Wilnie został powołany na mocy Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych RP z dnia 21 grudnia 1995 roku. Swoją działalność Instytut rozpoczął w marcu 1996 roku.W pierwszym okresie działalności Instytut miał siedzibę w pomieszczeniu Konsulatu RP przy ulicy Švitrigailos, w mało atrakcyjnej wileńskiej dzielnicy Nowe Miasto. Nic więc dziwnego, że przenosiny do nowej siedziby - w samym sercu Wilna, przy placu Ratuszowym na starówce - dyrektor Instytutu zalicza do pierwszych sukcesów: "To miejsce było bardzo wielkim wyróżnieniem i zostało tak bardzo ciepło przyjęte zarówno przez Polaków, jak też Litwinów (...). Nasz wizerunek, wizerunek naszego kraju, to także to miejsce, w którym jesteśmy. Stąd moje nawiązanie do tego pierwszego sukcesu, takiego, powiedziałabym, logistycznego”.

O sukcesie można mówić w kontekście wielu imprez i uroczystości organizowanych przez Instytut Polski w Wilnie, ale są takie, których pamięci nie jest w stanie zatrzeć mijający czas. Oprócz działalności kulturalnej Instytut szczyci się organizowaniem projektów edukacyjnych, skierowanych zarówno do najmłodszych, na przykład „Europa czyta dzieciom”, jak też projektów adresowanych do dorosłych, jak choćby kursów języka polskiego. „Myśląc o tej edukacji, myślę o uświadamianiu, pokazywaniu, czym jest Polska, takim otwarciu na Polskę. Stąd nasze zamysły, plany pokazywania wystaw w przestrzeni miasta, promowania polskich uroków, pewnej egzotyki, ponieważ Polska jest krajem postrzeganym na Litwie jako bliski, niewymagajacy jakiejś eksploracji” - mówi Małgorzata Kasner.W dobie napiętych stosunków polsko-litewskich ważna jest rola Instytutu Polskiego jako płaszczyzny pozwalającej nabrać dystansu do rzeczywistości, skrzącej od wzajemnej nienawiści i rozżalenia. Małgorzata Kasner podkreśla: „My zostaliśmy powołani do tego, żeby łączyć, żeby tworzyć to miejsce, gdzie możemy się spotkać. Sytuacja w relacjach politycznych nie jest sytuacją ani łatwą, ani przyjemną i być może wiąże się z pewnymi konsekwencjami dla tych, którzy współpracują z nami, natomiast zapewniam, że w naszej codziennej pracy my tego nie odczuwamy, wręcz przeciwnie, odczuwamy duże zainteresowanie takich zwykłych instytucji, z głębi Litwy”. Od 1 lipca Polska na pół roku obejmie prezydencję w Unii Europejskiej. Z tej okazji w Polsce i poza nią odbędzie się wiele imprez kulturalnych. Instytut Polski w Wilnie również przygotowuje ciekawe propozycje dla Wilnian i gości stolicy.Zdjęcia i montaż: Rajmund Rozwadowski, Źródło: www.wilnoteka.lt, 3.06.2011


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI