Marci Shore i Timothy Snyder - słowo wprowadzające Krzystofa Czyżewskiego

Marci Shore i  Timothy Snyder w Kawiarni "Piosenka o Porcelanie".

Ukraina to dzisiaj jedna z najbardziej dramatycznych przestrzeni pogranicza w świecie. Toczy się tam wojna, zrywane są mosty, zmieniane są granice.


Ukraina to dzisiaj jedna z najbardziej dramatycznych przestrzeni pogranicza w świecie. Toczy się tam wojna, zrywane są mosty, zmieniane są granice. A jednocześnie rewolucyjny Majdan w Kijowie i innych miastach okazał się zrywem solidarności różnych ludzi i grup społecznych, ponad podziałami etnicznymi, językowymi czy religijnymi. Ukraina pozostaje demokratyczna i wielokulturowa, a jej przyszły los w ogromnej mierze zależy od tego na ile uda się odbudować tkankę łączną tego zróżnicowanego kulturowo i podzielonego konfliktami organizmu. Czy podołają temu obywatele Ukrainy? Czy Europa i świat będą potrafili im w tym pomóc? Perspektywa Ukrainy „obcej-swojej” zmienia się w zależności od punktu spojrzenia – inaczej się rysuje z Kijowa, Warszawy, Moskwy, Brukseli czy Waszyngtonu. Trudno jednak nie dostrzec, że zogniskowały się wokół niej jedne z najważniejszych problemów współczesnego świata. Timothy Snyder pisał ostatnio: „Ukraina nie ma swojej historii bez udziału Europy, ale Europa również nie ma historii bez Ukrainy. Ukraina nie ma przyszłości bez Europy, a Europa nie ma przyszłości bez Ukrainy. Przez wieki, historia Ukrainy związana była z punktami zwrotnymi w historii Europy. Tak jest i teraz.”

Marci Shore i Timothy Snyder są historykami, autorami ważnych książek o dziejach narodów i intelektualistach Europy Środkowej i Wschodniej. Jednocześnie oboje są żywo zaangażowani w debaty i działania dotyczące problemów współczesnego świata, dzisiaj zwłaszcza związanych z Ukrainą. Często tam podróżują, mówią po ukraińsku i współpracują z miejscowymi intelektualistami i środowiskami demokratycznymi. Tylko w ostatnich kilku miesiącach artykuły i wywiady z Timothy  Snyderem o Ukrainie ukazały się w najważniejszych mediach całego świata. W maju tego roku Timothy Snyder, wspólnie z Leonem  Wieseltierem (The New Republic), zorganizował w Kijowie konferencję „Ukraina: myśląc razem” prowadzoną wjęzykach ukraińskim, rosyjskim, niemieckim, polskim, francuskim i angielskim. „We wszystkich panelach – pisali w swoim manifeście organizatorzy - co najmniej jedna osoba, w tym ci, którzy przyjadą z Zachodu, będzie posługiwała się językiem, który nie jest jej językiem ojczystym. W ten sposób chcemy wyrazić nasz szacunek dla języka jako takiego i choćby w małym stopniu zademonstrować solidarność Ukraińców i innych, którzy mówią w wielu językach. Poprzez wyrażanie siebie w innych językach chcemy również podkreślić, że uniwersalne tematy wymagają specjalnego rodzaju wysiłku ze strony każdego z nas, pracy, która, mamy nadzieję, zostanie nagrodzona 

UKRAINA: OBCA-SWOJA

Spotkanie z cyklu „Opowieści o współistnieniu”

Goście:  Marci Shore i  Timothy Snyder

Prowadzenie: Krzysztof Czyżewski

Kawiarnia „Piosenka o porcelanie”, Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie

Timothy Snyder jest amerykańskim historykiem i profesorem na Yale University. Specjalizuje się w historii nowożytnego nacjonalizmu, jak również w historii Europy Środkowej i Wschodniej. Jego pierwsza w języku polskim książka ukazała się w oficynie Pogranicza w 2006 roku –  Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569-1999. Ponadto w Polsce ukazały się: Tajna wojna. Henryk Józewski i polsko-sowiecka rozgrywka o Ukrainę (2008), Czerwony Książę (2010),Nacjonalizm, marksizm i Europa Środkowa, Biografia Kazimierza Kelles-Krauza 1872-1905 (2011), Rozważania o wieku XX (współautor: Tony Judt, 2013).  Sławę w świecie przyniosło mu tłumaczone na wiele języków dzieło Skrwawione ziemie. Europa  między Hitlerem a Stalinem (2011). W 2013 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Hannah  Arendt

Marci Shore jest profesorem historii na Yale University, gdzie wykłada historię europejskiej kultury i życia intelektualnego. W Polsce ukazały się dotychczas trzy jej książki: Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem (2008, otrzymała za nią prestiżową Fraenkel Prize), Nowoczesność jako źródło cierpień (2011) oraz Smak popiołów (2011). Na język angielski przełożyła Czarne sezony  Michała Głowińskiego. Obecnie kończy książkęPhenomenological Encounters: Scenes from Central Europe.

Timothy Snyder i Marci Shore - spotkanie ze studentami Szkoły Pogranicza

 Spotkanie z Marci Shore i Timothym Snyderem "UKRAINA: OBCA - SWOJA" / 7 lipca 2014

UKRAINA: OBCA - SWOJA [FOTO]


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI