Marek Bernacki - Głosy do Miłosza. Artykuły i szkice krytycznoliterackie (2004-2011)

Marek Bernacki
Glosy do Miłosza. Artykuły i szkice krytycznoliterackie (2004-2011)
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
Bielsko-Biała 2012

„Marek Bernacki od wielu lat należy do grona tych spośród polskich miłoszologów, którzy twórczości pisarza poświęcili zasadniczą część swych zainteresowań badawczych. Książka „Glosy do Miłosza” jest owocem wieloletnich, systematycznych lektur utworów poety, zdradza nawyki dojrzałego czytelnika i znawcy twórczości autora Ziemi Ulro. Prof. ATH dr hab. Marek Bernacki zaproponował książkę dobrze zaprojektowaną, pożyteczną dla miłoszologii. Domyka ona naszą wiedzę o niektórych ważnych wątkach, ale otwiera też krąg nowych pytań i problemów".  (z recenzji wydawniczej prof. UKSW dr hab. Wojciecha Kudyby)

 


Marek Bernacki (ur. 1965) dr hab. nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, prof. nadzwyczajny ATH w Katedrze Literatury i Kultury Polskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Autor i współautor książek popularnonaukowych: Słownik gatunków literackich (1999), Jak analizować wiersze poetów współczesnych (2002), Leksykon powieści polskich XX wieku (2002). Szlakiem drewnianych świątyń na Podbeskidziu (2010). Współredaktor (z prof. Anną Węgrzyniak) 6. tomu pisma „Świat i Słowo" pt. Czytanie Miłosza, Bielsko-Biała, 2006; redaktor pracy zbiorowej „We mnie Jest płomień który myśli" glosy do Herberta (w 10. rocznicę śmierci Poety). Bielsko-Biała 2009. Autor artykułów i szkiców publikowanych na łamach: „NaGłosu", „Arki", „Przeglądu Powszechnego", „Dekady Literackiej", „Ruchu Literackiego", „Tekstów Drugich", „Zeszytów Literackich", „Nowych Książek", „Akcentu", „Polonistyki", „Toposu", „Kwartalnika Artystycznego", „Postscriptum Polonistycznego", „Świata i Słowa", „Bielsko-Żywieckich Studiów Teologicznych", „Relacji Interpretacji", a także w pismach zagranicznych: „Slavica Litteraria" (Brno), „Listy" (Ołomuniec), „Kijowskie Studia Polonistyczne" (Kijów) i „Znad Wilii: (Wilno). 

Autor książek naukowych: „Wyprowadził mnie z Ziemi Ulro". Szkice o twórczości Czesława Miłosza, Bielsko-Biała 2005, Hermeneutyka fenomenu istnienia. Studia o polskiej literaturze współczesnej (Vincenz, Miłosz, Wojtyła, Herbert, Szymborska). Bielsko-Biała 2010. W przygotowaniu: Problematyka żydowska w twórczości Czesława Miłosza.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI