Marek Bernacki - Świat interpretować – konieczne zadanie. Studia o literaturze polskiej przełomu XX i XXI wieku

W Wydawnictwie Naukowym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej ukazała się najnowsza książka Marka Bernackiego "Świat interpretować – konieczne zadanie. Studia o literaturze polskiej przełomu XX i XXI wieku."


Znalazło się w niej kilkanaście tekstów interpretacyjnych poświęconych ważnym utworom poetyckim, epickim i eseistycznym klasyków współczesnej literatury polskiej: Jerzego Stempowskiego, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Jarosława Iwaszkiewicza, Anny Kamieńskiej, Karola Wojtyły, Wisławy Szymborskiej, Urszuli Kozioł, Ryszarda Krynickiego, Jerzego Pilcha, Andrzeja Stasiuka, Piotra Szewca, Mariusza Szczygła, Wojciecha Kudyby. Spoiwem całości jest metoda hermeneutycznej interpretacji literackiej. Zarówno wiersze, powieści czy eseje autor czyta „blisko tekstu” (close reading), nie poprzestając jednak na strukturalistycznych analizach. Podstawową powinność hermeneutyczną, jaką jest odsłanianie sensu, autor Świata rozumie jako uważne wczytywanie się w świadectwo pozostawione przez autorskie „ja”, ale także jako intertekstualny dialog z cudzymi wypowiedziami literaturoznawczymi, krytycznoliterackimi, filozoficznymi czy teologicznymi. Celem Bernackiego jako badacza literatury jest próba odsłonięcia prawdy w nowym, aktualnym horyzoncie poznawczym. Uprawiając taką strategię lektury, w której strukturalne, fenomenologiczne i hermeneutyczne metody czytania tekstów literackich nawzajem się uzupełniają, Marek Bernacki stara się naśladować swoich Mistrzów z okresu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, prof. Jana Błońskiego i prof. Mariana Stalę.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI