Marek Bernacki - Świat interpretować – konieczne zadanie. Studia o literaturze polskiej przełomu XX i XXI wieku

W Wydawnictwie Naukowym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej ukazała się najnowsza książka Marka Bernackiego "Świat interpretować – konieczne zadanie. Studia o literaturze polskiej przełomu XX i XXI wieku."


Znalazło się w niej kilkanaście tekstów interpretacyjnych poświęconych ważnym utworom poetyckim, epickim i eseistycznym klasyków współczesnej literatury polskiej: Jerzego Stempowskiego, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Jarosława Iwaszkiewicza, Anny Kamieńskiej, Karola Wojtyły, Wisławy Szymborskiej, Urszuli Kozioł, Ryszarda Krynickiego, Jerzego Pilcha, Andrzeja Stasiuka, Piotra Szewca, Mariusza Szczygła, Wojciecha Kudyby. Spoiwem całości jest metoda hermeneutycznej interpretacji literackiej. Zarówno wiersze, powieści czy eseje autor czyta „blisko tekstu” (close reading), nie poprzestając jednak na strukturalistycznych analizach. Podstawową powinność hermeneutyczną, jaką jest odsłanianie sensu, autor Świata rozumie jako uważne wczytywanie się w świadectwo pozostawione przez autorskie „ja”, ale także jako intertekstualny dialog z cudzymi wypowiedziami literaturoznawczymi, krytycznoliterackimi, filozoficznymi czy teologicznymi. Celem Bernackiego jako badacza literatury jest próba odsłonięcia prawdy w nowym, aktualnym horyzoncie poznawczym. Uprawiając taką strategię lektury, w której strukturalne, fenomenologiczne i hermeneutyczne metody czytania tekstów literackich nawzajem się uzupełniają, Marek Bernacki stara się naśladować swoich Mistrzów z okresu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, prof. Jana Błońskiego i prof. Mariana Stalę.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI