Menachem Kipnis - fotografie przedwojenne

18 czerwca 2001 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy Menachem Kipnis - fotografie przedwojenne. Kolekcja zdjęć publikowanych w amerykańskich czasopismach ilustrowanych z życia Żydów w dawnej Rzeczypospolitej. Wystawa była prezentowana w ramach projektu Tratwa Muzykantów - pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami.

 


MENACHEM KIPNIS - zbieracz i znawca żydowskiej tradycji muzycznej, fotograf, publicysta, działacz społeczny. 

Wykształcenie muzyczne zawdzięczał swojemu starszemu bratu Pejsiemu, który był kantorem w synagodze w Czernobylu. Towarzyszył jako tenor znanym w owym czasie kantorom (z Zejdlem Rownerem objechał cały Wołyń, Podole, Litwą i Polskę). Podróżując zgłębiał hebrajski i literaturę oświeceniową (haskaliczną). Po przyjeździe do Warszawy wstąpił do konserwatorium. W 1902 roku jako jedyny Żyd został przyjęty do chóru opery warszawskiej, gdzie występował przez 16 lat. Jednocześnie badał korzenie muzyki żydowskiej, zbierał żydowskie pieśni ludowe i popularyzował je. 

Kipnis był jednym z prekursorów tendencji łączenia oryginalnej tradycji muzyki żydowskiej z wpływami obcych kultur.. Twierdził, że nawet pieśni mieszane pod względem językowym (jidysz + ukraiński lub rosyjski) są częścią skarbu ludowej muzyki żydowskiej. 

Jego drugą pasją była fotografia. Fotografował głównie dla "Forwerts" (Nowy Jork). Kolekcja zdjęć miast i miasteczek, oryginalnych postaci żydowskich i popularnych osobistości jego autorstwa rozrosła się z czasem i była nie mniejsza i nie mniej warta niż jego kolekcja pieśni ludowych. 

Owocem 20-letniej pracy zbieracza muzycznego folkloru były dwie książki, wydane w Warszawie: "60 jidisze folkslider" w 1918 roku i "80 jidisze folkslider" w 1925 roku. 

Był inicjatorem wielu organizacji i przedsięwzięć muzycznych. Pod koniec lat 30., gdy na skutek narastającego antysemityzmu muzycy żydowscy tracili swoje miejsca pracy, zorganizował wraz z innymi żydowską orkiestrę symfoniczną, która była dumą żydowskiej Warszawy. 

Zmarł w 1942 roku w getcie warszawskim. 

Dziękujemy Krysi Fisher i Markowi Webowi z Archiwum YIVO w Nowym Jorku za udostępnienie zdjęć i pomoc w zorganizowaniu wystawy.

Menachem Kipnis - fotografie przedwojenne


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI