Meridian Café

Książkowa seria Meridian licząca obecnie ponad 50 tytułów ma na celu nie tylko przybliżenie polskim czytelnikom literatury z Europy Środkowowschodniej,  ale też w myśl motta z wiersza Paula Celana – szukanie nitki łączącej ponad podziałami. 

Pogranicze często publikuje autorów po raz pierwszy tłumaczonych i wydawanych w Polsce. Zdarza się również, że są to pierwsze książki ukazujące się poza rodzinnym krajem pisarza. Stąd ważne, aby powierzać je w ręce tłumaczy-ekspertów, pięknie wydawać i dobrze promować, co pozwoli zachować ich wartość, jak wiadomo, zagrożoną już na etapie przekładu.  Z doświadczeń Pogranicza wynika, że książki wędrują i są później wydawane także w innych krajach – przepływ nie kończy się na Polsce.  Niepokoi natomiast powiększająca się przepaść pokoleniowa – starsi wiekiem propagatorzy literatury środkowoeuropejskiej odchodzą, brakuje kontynuacji w postaci wybitnych młodych tłumaczy i redaktorów. Nadzieja w studentach będących częścią środowiska, którzy podejmą się refleksji, współpracy, budowania.

Fundacja Pogranicze - Program Wydawniczy zaprasza do współpracy młodych ludzi zainteresowanych debatą i pisaniem o sprawach pogranicza kultur, trudnego sąsiedztwa narodów i dialogu religii. 

Serie wydawnicze „Sąsiedzi", „Meridian", „Ornamenty historii" czy „Ex Oriente” to książki poświęcone historii i współczesności Europy Środkowowschodniej. Chcielibyśmy wraz z Wami stworzyć pismo internetowe skupione wokół tych książek, ich autorów i poruszanych w nich tematów. Liczymy, że pisane przez Was recenzje książek, zapisy debat z ich autorami, spotkania literackie zainicjują dyskusję wokół idei wielokulturowego dziedzictwa w Europie i kilku innych ważnych problemów związanych z miejscem i czasem, w których żyjemy. 

Zmierzamy do powołania Klubu Książki Pogranicza - "Meridian Café", gdzie w atmosferze kawiarni literackiej organizować będziemy spotkania, dla których impulsem byłyby nasze książki i ich autorzy. 

Znajduję to, co łączy i jest jak wiersz prowadzący do spotkania... – znajduję Meridian. 

Te słowa Paula Celana są mottem serii książek wydawanych przez „Pogranicze”. Jej środkowoeuropejski duch zainspirował powstanie Meridian Café, którą utworzyliśmy po to, by rozmawiać, czytać i pisać o naszej części Europy. Naszej, czyli jakiej: środkowej?, środkowowschodniej?, postkomunistycznej?, nowej?, aspirującej? A może posługujemy się zbyt utartymi klasyfikacjami, nieprzystawalnymi kategoriami, przedawnionymi pojęciami? Może do jej opisu potrzeba zarówno świeżego spojrzenia, jak i nowego języka. 

Zastanawialiśmy się nad tą kwestią podczas warsztatów organizowanych przez Fundację Pogranicze w Sejnach. W ten sposób zrodził się projekt założenia nowego internetowego forum „Meridian Café”, o charakterze interdyscyplinarnym, które ma być miejscem spotkań młodych ludzi zainteresowanych szeroko pojętą tematyką środkowoeuropejską. Liczymy na to, że stworzy ono przestrzeń dla debaty wokół idei wielokulturowości dziedzictwa Europy i wielu innych ważnych problemów związanych z miejscem i czasem, w których żyjemy.


Dotacja od MKDNiS Fundacja Pogranicze otrzymała dofinansowanie w kwocie 40 000 zł w ramach programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla Książki” na rok 2021.  
3 maja 2012 - 20+2 - Café Meridian - spotkania autorskie W Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej spotkali się autorzy książek o Pograniczu i wydanych przez Wydawnictwo Pogranicze: Irena Grudzińska-Gross, Ivan Čolović oraz Dorota i Łukasz Galuskowie.
18-20 października 2010 - Meridian Cafe             18-20 października 2010 roku odbyły się spotkania autorskie z Miljenko Jergovićiem, autorem książki " Freelander ", wydanej przez Wydawnictwo Pogranicze. 
30 maja 2010 - Mińsk. Przewodnik po mieście słońca 30 maja 2010 roku odbyło się spotkanie z książką "Mińsk. Przewodnik po mieście słońca" - Artur Klinau opowiedział o swojej książce oraz zaprezentował swój dorobek fotograficzny.
11-13 grudnia 2009 - Forum Młodych Środkowoeuropejczyków oraz Meridian Cafe Forum Młodych Środkowoeuropejczyków oraz Meridian Cafe organizowane przez Fundację Pogranicze odbyło się na Wigrach oraz w Sejnach.
23 maja 2007 - Meridian Cafe W warszawskiej Klubokawiarni  Chłodna 25  odbyło się kolejne spotkanie Meridian Cafe.   
10 marca 2007 - Meridian Cafe Meridian Cafe - wieczór literacki z udziałem Pawła Huelle i Piotra Sommera w kawiarnianej atmosferze przy muzyce. Sobota 10 marca godz. 21.00, Dom Pogranicza. 
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI