Historia Sejn

Na Titanicu był ksiądz z Suwalszczyzny. Wiózł rękopisy z Sejn
Artykuł o historii księdza Józefa Montwiłła, 24 sierpnia 2012 opublikowana w internetiowym serwisie Gazety Wyborczej. »
W stronę pamięci - opowiada Jerzy Klimko
Jerzy Stanisław Klimko - ur. 30.09.1925 r. w Sejnach. W okresie drugiej wojny światowej członek ruchu oporu w szeregach Armii Krajowej pod pseudonimem „Topór". Po wojnie ukończył studia wyższe i podjął pracę jako nauczyciel matematyki. Od 1952 r. aktywny członek suwalskiego... »
II Wojna Światowa
Zaraz po zajęciu Ziemi Sejneńskiej przez wojska hitlerowskie rozpoczęto wysiedlanie wszystkich obywateli polskich narodowości żydowskiej. W listopadzie 1939 roku żandarmeria spędziła ludność żydowską nad granicę z Litwą. Mienie wypędzonych skonfiskowano. Przez kilka dni, zanim rząd litewski podjął... »

Mieszkańcy - dawni i dzisiejsi

Koncert Chóru Męskiego „ĄŽUOLŲ KLUBAS”
Koncert pod dyrekcją profesora Povilasa Gylysa, dedykowany Panu Profesorowi Andrzejowi STRUMIŁŁO w 90. rocznicę Jego urodzin. »
Klasztor, kino, koncerty i kaniec - rozmowa z Tomaszem M. Kukawskim
Z Tomaszem M. Kukawskim, artystą grafikiem i architektem, profesorem Politechniki Białostockiej, którego wystawa gościła w Białej Synagodze od maja do października 2012 , rozmawia Jarosław Sieradzki. Tekst pochodzi z 5 tomu Almanachu Sejneńskiego . »
Wystawa "...i nie wrócili. Żydzi sejneńscy 1939".
Pięćset trzydzieści siedem nazwisk i imion mieszkańców Sejn zamordowanych w czasie Zagłady.  Wypisane na ścianach sejneńskiej synagogi, są śladem pamięci o nich i ich tragicznym losie. Wypędzeni ze swojego sztetla, zamordowani w masowych eksterminacjach i obozach zagłady. »

Biblioteka sejneńska

"Kroniki Sejneńskie" - Księga pamięci sąsiedzkiej.
Książka, będąca bogatym przewodnikiem po wielokulturowym dziedzictwie Sejn i jednocześnie zapisem nowatorskiej pracy z dziećmi prowadzonej przez zespół "Pogranicza" pod kierunkiem Bożeny Szroeder. »

Almanach sejneński

„Dzieje szarego człowieka z Puszczy Augustowskiej”, Zofia Piłasiewicz, na podstawie pamiętników pana Szymańskiego
Tekst autorstwa Zofii Piłasiewicz, opracowany na podstawie pamiętników Stanisława Szymańskiego. Artykuł opublikowany zostanie na łamach kolejnego, siódmego już tomu Almanachu Sejneńskiego .   »
Irena Staniewicz: O Wichertach i Kajruksztisach.
Irena Staniewicz - O Wichertach i Kajruksztisach Chrystus przychodząc na świat  umieścił człowieka nie w przyrodzie, ale w historii,  która przez stałe odradzanie się w pokoleniach  staje się nieskończonością, bo Bóg nadał jej sens duchowy.   Jan... »

Wokół Sejn

Koncert Chóru Męskiego „ĄŽUOLŲ KLUBAS”
Koncert pod dyrekcją profesora Povilasa Gylysa, dedykowany Panu Profesorowi Andrzejowi STRUMIŁŁO w 90. rocznicę Jego urodzin. »
Szymon Konstanty Józef Ignacy Konarski
Po ukończeniu szkół w r. 1825 wstąpił jako ochotnik do 1 p. strzelców pieszych armii polskiej, gdzie szybko awansował na podoficera. »
"Nie bój się ducha" - reportaż Renaty Siepki
W Polskim Radiu Białystok posłuchać można było reportażu Renaty Siepki poświęconego duchom, zjawom i strachom. Wśród wspomnień i relacji pojawia się historia o duchu z budynku Starej Poczty , w której obecnie mieści się Ośrodek "Pogranicze". O pocztowej zjawie opowiadała... »

Miejsca

Odszedł Jan Jagielski
Zmarł Jan Jagielski (1937-2021). Pamiętanie i opieka nad miejscami związanymi z historią i kulturą polskich Żydów – temu poświęcił większość swego dojrzałego życia. »
Dom Napoleona, Sejny
Jak zapewne pamiętacie z opowieści pani Soni Dusznickiej (Sary Shner-Neshmit), która mieszkała w majątku Dusznica we wczesnych latach dwudziestych, urodziła się ona w Sejnach, w domu zwanym "domem Napoleona":   »
Jesziwa
Dawna szkoła talmudyczna powstała prawdopodobnie z inicjatywy rabina Mojżesza Icchaka Awigdora, który objął swój urząd w Sejnach w 1864 roku. Szkoła ta cieszyła się ogromną sławą wśród maskilów - zwolenników oświecenia żydowskiego, ściągając wielu uczniów... »

Biografie sejneńskie

Cyriak Patrycy Seweryn Accord
Przyszedł na świat 26 marca 1826 roku w Sejnach w Sejnach w rodzinie Józefa Samuela i Małgorzaty z Wiewiórkowskich. Ojciec był lekarzem po uniwersytecie królewieckim, ale porzucił wyuczony zawód na rzecz aptekarstwa. Uczestniczył w powstaniu listopadowym w oddziale Antoniego... »
Jerzy Aleksandrowicz
( 1819-1894 ) Naukę rozpoczął w Szkole Obwodowej w Sejnach, następnie uczył się w Gimnazjum. Jako uczeń został dwukrotnie wpisany do Złotej Księgi Gimnazjum Sejneńskiego - w latach 1838 i 1839 . Studiował biologię na Uniwersytecie w Petersburgu - jako stypendysta rządowy. »
Antanas Baranauskas - Antoni Baranowski
Uważany jest przez znawców literatury litewskiej i jej miłośników, za jednego z największych jej przedstawicieli. Urodził się w styczniu 1835 roku w Oniksztach, w powiecie wiłkomirskim guberni kowieńskiej, w litewskiej rodzinie włościańskiej o rodowodzie szlacheckim. Ojciec Antoniego... »

Galeria fotografii

Pracownia Maski - galeria z majowych prezentacji
Prezentujemy zdjęcia, które powstały podczas drugiego dnia “Opowieści o współistnieniu”.  »
Z archiwów domowych i albumów fotograficznych Sejneńczan
Ciekawa fotografia sejneńska upamiętniająca tragiczną śmierć p.por.Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury. »

Zaduszki w Białej Synagodze

Wieczór zaduszkowy w Białej Synagodze / 25 XI godz.16.00 [FOTO]
Pogranicze, wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Sejnach i Puńsku, bardzo serdecznie zaprasza do Białej Synagogi na wieczór zaduszkowy, sobota, 25 listopada.   »
Portal Onet.pl o Zaduszkach Sejneńskich
Onet Białystok, 19.11.2016 »
Doroczne Zaduszki Sejneńskie. [FOTO]
 Biała Synagoga w Sejnach, 19 listopada (sobota) godz. 17.00 »