Michal Ajvaz, Jakub Winiarski, 2005.06.15, portal www.nieszuflada.pl

Kochacie wielką literaturę i myślicie, że jest jej dziś bardzo mało, bo skarłowaciała i już rzadko kiedy naprawdę Was zachwyca? Kochacie Schulza, Borgesa, Lautreamonta, Rimbauda i Kafkę i brakuje Wam autorów współczesnych, którzy by mogli im dorównać? Chcielibyście, by pisarz współczesny w wierszach, opowiadaniach i powieściach swoich był nie tylko literatem, ale także filozofem i demonologiem, myślicielem i heretykiem, by był kimś, kto umie pokazać wszystkie strony istnienia, także te rzadko, tylko w wyjątkowych momentach przeczuwane? Pragniecie wielkiej poezji w prozie i odrobiny prozy w poezji oraz poczucia, że skoro autor pisał w natchnieniu, to Wy może przeżyjecie katharsis? 


W takim razie tom MICHALA AJVAZA Morderstwo w hotelu Intercontinental. Powrót starego warana. Inne miasto (w kolejności: wiersze, opowiadania i powieść) w tłumaczeniu i z posłowiem Leszka Engelkinga - jest lekturą dla Was. To trzy świetne książki w jednej. Ja właśnie przeczytałem, zachwyciłem się i całkowicie bezinteresownie informuję wszystkich, że wydawnictwo Pogranicze wydało być może najwybitniejszą książkę tego roku w kategorii tłumaczeń. Mam nadzieję, że inne książki Michala Ajvaza także ukażą się po polsku i oby to było jak najszybciej, bo nie ma na co czekać, ten pisarz jest absolutnie potrzebny. 
 
Zapomniałem dodać, że "ideą przewodnią" tego tu wystąpienia jest "Kto ma uszy, niechaj słucha". Być może inni użytkownicy Nieszuflady pod takim szyldem także zechcą pisać o swoich odkryciach lekturowych; to by było - myślę - cenne, taka rubryka na stałe. Ja obiecuję co jakiś czas pisać o swoich nowych nabytkach, które wydadzą mi się ważne a słabo znane. 
Ale Ajvaza trudno będzie przebić, więc raczej nieprędko znowu tak wystąpię. 
 
Jakub Winiarski, 2005.06.15 z portalu internetowego www.nieszuflada.pl
 
Michal Ajvaz, Inne miasto, tłumaczenie Leszek Engelking, Sejny 2005, Fundacja Pogranicze.
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI