Międzykulturowa "tkanka łączna". 25 lat Fundacji i Ośrodka Pogranicze

Krzysztof Czyzewski w Gazecie Wyborczej, 20 04 2016, "Pogranicze" rodziło się z ducha tischnerowskiego "etosu solidarności".


 Zapytany o to, jak żyć, ks. Józef Tischner odpowiedział: "Nieważne jak, ważne z kim". "Pogranicze" rodziło się z ducha tischnerowskiego "etosu solidarności". Nie wystarczała nam już sama kultura wolności, o którą walczyliśmy przed 1989 rokiem.

Niewystarczający był dla nas świat, w którym wszystko stworzone było dla wolności: kartezjański światopogląd z ludzkim "ja" w centrum, systemy: państwowy (w służbie niepodległości narodowej), polityczny (z władzą ustanawianą wolną wolą większości obywateli) i gospodarczy (oparty na własności prywatnej i wolnym rynku), wreszcie kultura sytuująca w centrum niczym nieskrępowane ego artysty-demiurga. Potrzeba było czasu abyśmy zrozumieli, że wolność bez równości i braterstwa niesie zniewolenie.

W suwerennych państwach narodowych zaczęliśmy czuć się zagrożeni wewnętrzną i zewnętrzną przemocą ze strony tych, którzy na własnej skórze doświadczyli braku solidarności. W świecie postępu cywilizacyjnego i rosnącego.Cały tekst: http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/1,87318,19994147,miedzykulturowa-tkanka-laczna-25-lat-fundacji-i-osrodka-pogranicze.html#ixzz47CQ8w5XZ


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI