Międzywojnie


Irena Staniewicz: Administracja Sejn w okresie międzywojennym Nie damy miana Polski zgnieść Nie pójdziem żywo w trumnę. Na Polski imię, na jej cześć Podniesiem czoła dumne. Odzyska ziemię dziadów wnuk Tak nam dopomóż Bóg! Maria Konopnicka, 1907 (pierwotny tekst czwartej zwrotki Roty)
Strajk piekarzy sejneńskich, Katarzyna Radziwiłko Tekst autorstwa Katarzyny Radziwiłko, pochodzący z  5 tomu Almanachu Sejneńskiego , opisujący strajk piekarzy sejneńskich w 1930 roku.
Defilady  Defilady - to czas, kiedy Sejny zamieniały się w pełne zieleni i huczne świętujące miasto. Regularnie obchodzono święta: 3-go maja, 11-go listopada, oraz święto Wojska Polskiego, a także imieniny marszałka Józefa Piłsudskiego.
Postacie Sejneńszczyzny - Józef Piłsudski w Sejnach W dniu 13 września 1919 roku, na otrzymaną dopiero przed kilkoma godzinami wieść o nagle zdecydowanym przybyciu Naczelnika Państwa również do Sejn, w otoczeniu wielkiego zgromadzenia wezwanej przeze mnie ludności polskiej i dziatwy wiejskiej podejmowałem Dostojnego Gościa przy granicy powiatu sejneńskiego, we wsi kościelnej i gminie Krasnopolu, składając szczegółowy raport służbowy, następnie w mieście Sejnach, gdzie tłumnie zgromadzona ludność, osdświętnie przybrana, śród bram tryumfalnych,...
Korpus Ochrony Pogranicza Korpus Ochrony Pogranicza była to jednostka Wojska Polskiego utworzona w 1924 r. do ochrony wschodniej granicy II Rzeczypospolitej. W roku 1926 powstał sejneński oddział KOP. Siedziba „24 Baonu KOP” w Sejnach mieściła się w budynku przy ulicy Zawadzkiego. W Sejnach mieściło się nie tylko dowództwo baonu, ale także kompania cekaemów, kompania odwodowa, kompania szkolna, pluton łączności, drużyna saperów, izba chorych, orkiestra, magazyny, warsztaty oraz wszystkie pozostałe służby...
1

Szukaj na stronie

Archiwum

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė

  

Misterium Mostu 2019

 

The Market / Targ

 

Tratwa Muzykantów - Nign Monster Groove

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI