Międzywojnie


Irena Staniewicz: Administracja Sejn w okresie międzywojennym Nie damy miana Polski zgnieść Nie pójdziem żywo w trumnę. Na Polski imię, na jej cześć Podniesiem czoła dumne. Odzyska ziemię dziadów wnuk Tak nam dopomóż Bóg! Maria Konopnicka, 1907 (pierwotny tekst czwartej zwrotki Roty)
Strajk piekarzy sejneńskich, Katarzyna Radziwiłko Tekst autorstwa Katarzyny Radziwiłko, pochodzący z  5 tomu Almanachu Sejneńskiego , opisujący strajk piekarzy sejneńskich w 1930 roku.
Defilady  Defilady - to czas, kiedy Sejny zamieniały się w pełne zieleni i huczne świętujące miasto. Regularnie obchodzono święta: 3-go maja, 11-go listopada, oraz święto Wojska Polskiego, a także imieniny marszałka Józefa Piłsudskiego.
Postacie Sejneńszczyzny - Józef Piłsudski w Sejnach W dniu 13 września 1919 roku, na otrzymaną dopiero przed kilkoma godzinami wieść o nagle zdecydowanym przybyciu Naczelnika Państwa również do Sejn, w otoczeniu wielkiego zgromadzenia wezwanej przeze mnie ludności polskiej i dziatwy wiejskiej podejmowałem Dostojnego Gościa przy granicy powiatu sejneńskiego, we wsi kościelnej i gminie Krasnopolu, składając szczegółowy raport służbowy, następnie w mieście Sejnach, gdzie tłumnie zgromadzona ludność, osdświętnie przybrana, śród bram tryumfalnych,...
Korpus Ochrony Pogranicza Korpus Ochrony Pogranicza była to jednostka Wojska Polskiego utworzona w 1924 r. do ochrony wschodniej granicy II Rzeczypospolitej. W roku 1926 powstał sejneński oddział KOP. Siedziba „24 Baonu KOP” w Sejnach mieściła się w budynku przy ulicy Zawadzkiego. W Sejnach mieściło się nie tylko dowództwo baonu, ale także kompania cekaemów, kompania odwodowa, kompania szkolna, pluton łączności, drużyna saperów, izba chorych, orkiestra, magazyny, warsztaty oraz wszystkie pozostałe służby...
1

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI