Mieszkańcy - dawni i dzisiejsi


Święto Niepodległości Litwy (Suwałki, Sejny, Puńsk) Suwałki, 10 lutego 2019 - udział Małgorzaty i Krzysztofa Czyżewskich w uroczystych obchodach 101. rocznicy proklamowania niepodległości Litwy  
Ewangelicy na Suwalszczyźnie, wystawa z udziałem zbiorów Pogranicza "Solus Christus Sola Fide", wernisaż -  Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 31 października 2017, g.18.00
Z wielkim smutkiem pożegnaliśmy dziś, 14.07 2017 naszą Babcię Stasię, Stanisławę Auron. Miała 89 lat.   Babcia Stasia współtworzyła od 20 lat razem z nami naszą sejneńską opowieść o dawnych sąsiadach. "Kroniki sejneńskie" wypełnione są Jej niezwykłymi  wspomnieniami.Będzie nam Jej bardzo brakować.
Koncert Chóru Męskiego „ĄŽUOLŲ KLUBAS” Koncert pod dyrekcją profesora Povilasa Gylysa, dedykowany Panu Profesorowi Andrzejowi STRUMIŁŁO w 90. rocznicę Jego urodzin.
Z wielkim żalem przyjeliśmy wiadomość o śmierci Arnolda Markowitza - przyjaciela Pogranicza, potomka Żydów sejneńskich  "Gdy byłem małym chłopcem, ojciec nie opowiadał mi bajek. Zasypiałem wsłuchany w jego opowieści o Sejnach, zaczarowanym miasteczku dobrych ludzi
Zapomniane Sąsiedztwo. Ewangelicy na Sejneńszczyźnie W dniu 28 października 2006 roku podczas  spotkania zaduszkowego  w Białej Synagodze poświęconego prezentacji  3. tomu "Almanachu Sejneńskiego"  miał miejsce wernisaż wystawy  Zapomniane Sąsiedztwo. Ewangelicy na Sejneńszczyźnie.
Historia Romów. Kolejne warsztaty z cyklu "Sejneński Skarbiec"  Lekcje dla uczestników programu z klas IV i V, 18, 21, 22, 23, 31 marca
koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego na promocji książki o suwalskich żydach.  "Sztetl  z długą ulica" Maciej Ambrosiewicz, 17 marca, g. 17.00, Archiwum Państwowe w Suwałkach
Sejny w projekcie Szlakiem sztetli, szlak kulturowy po żydowskich miasteczkach Projekt turystyki kulturowej na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy.  
Achron z Łoździej  W kolejnym numerze Almanachu sejneńskiego ukaże się artykuł  Karoliny Kolinek i  Pawła Siechowicza pt: " Pięciolinia powrotu – muzyczna tożsamość Józefa Achrona"
Małgorzata Sporek-Czyżewska. KAMIEŃ. Refleksje z przyjazdu Maxa Furmańskiego do Sejn. 22 maja 2002 roku,  wczesnym majowym, upalnym popołudniem, b yliśmy świadkami aktu odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci Żydów sejneńskich na cmentarzu w Marynowie.
Odszedł Max Furmański - wielki przyjaciel Sejn i Pogranicza Z wielkim żalem przyjeliśmy wiadomość, że w wieku 90 lat zmarł Max Furmański - urodzony w Sejnach  w 1924 roku rabin i k antor.
Przesiedlenie staroobrzędowców z Suwalszczyzny na Litwę w 1941 roku Zoja Jaroszewicz-Pieresławcew, Olsztyn, Grigorijus Potašenko, Wilno /* Style Definitions */...
List Sary Szner Szanowna Pani  (adresatką listu jest Bozena Szroeder) Nazywam się Sara Szner, z domu Sonia Dusznicka, urodzona w Sejnach w roku 1913. Mój ojciec Mojżesz Dusznicki urodził się także w Sejnach, jak i dziadek i pradziadkowie. Podziwiałam album "Kroniki sejneńskie", ale nie znalazłam foto ulicy i domu rodzinnego.
Rozmowa dzieci z Sejn z Czesławem Miłoszem Moje związki z Sejnami. To było trudne być tolerancyjnym. Rozmowa dzieci sejneńskich z Czesławem Miłoszem z 2002 roku        
Klasztor, kino, koncerty i kaniec - rozmowa z Tomaszem M. Kukawskim Z Tomaszem M. Kukawskim, artystą grafikiem i architektem, profesorem Politechniki Białostockiej, którego wystawa gościła w Białej Synagodze od maja do października 2012 , rozmawia Jarosław Sieradzki. Tekst pochodzi z 5 tomu Almanachu Sejneńskiego .
S. Buchowski o swojej książce - archiwalna rozmowa "Przeglądu sejneńskiego" Przypominamy pochodzącą z "Przeglądu sejneńskiego", archiwalną rozmowę ze Stanisławem Buchowskim z 2004 roku o wydanej wówczas książce "Ziemia Sejneńsko-Suwalska 1918-1920".   Z historykiem, Stanisławem Buchowskim, autorem książki “Ziemia Sejneńsko-Suwalska 1918-1920” rozmawiała Monika Karpowicz.
Żydzi Jerzego Srzednickiego Jerzy Srzednicki urodził się 16 maja 1930 roku w rodzinie urzędnika państwowego. Jego ojciec został zamordowany w Dachau w 1941 roku. W 1947 roku, po śmierci matki, Srzednicki wyjechał z Sejn do Wrocławia. Rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, w pracowni prof. Eugeniusza Geperta.
Przyjaciele i darczyńczy Beniamin Anolik - pisarz, członek kibucu im. Bohaterów Getta, aktywnie pracujący w Domu Bojowników Getta jako sekretarz generalny.
Wspomnienia mieszkańców Sejn Wspomina Józef Romanowski Żydzi mieli osobne życie. Ich święto rozpoczynało się od piątku, a w sobotę kończyło. To już nie mogli handlować, religia imna to nie pozwalała. Nawet jeśli chciałeś kupić "od tyłu", to nic z tego.  Co to był ten szabas? Świece obowiązkowo, ryba, kugiel - takie tarte ziemniaki w foremce jak babka piaskowa, zapiekana, no i dzwonek śledzia, oj nie było tego żeby dzwonka nie zjeść. To była taka wieczerza. No i szli do bóżnicy się...
List od Sary Szner-Neshamit, pisarki urodzonej w Sejnach Szanowna Pani Nazywam się Sara Szner, z domu Sonia Dusznicka, urodzona w Sejnach w roku 1913. Mój ojciec Mojżesz Dusznicki urodził się także w Sejnach, jak i dziadek i pradziadkowie. Podziwiałam album "Kroniki sejneńskie", ale nie znalazłam foto ulicy i domu rodzinnego.
Gość z Nowego Jorku 5 marca 2006 w Pograniczu gościł Martin Rosenthal z Nowego Jorku, który przyjechał do Polski specjalnie by odwiedzić miejsce, z którego pochodziła jego matka Hana Pojezierska, która urodziła się w Sejnach w 1919 roku. 
Goście z Izraela w "Pograniczu" W dniu 11 czerwca 2005 r. gościła w "Pograniczu" Lucy Saunina z Izraela, która jest potomkinią dwóch rodów sejneńskich Żydów: Borowiczów i Lewów.
Wizyta w Sejnach Jerrego Tanenbauma Wizyta w Sejnach Jerrego Tanenbauma - potomka rodziny Dante, wraz z żoną i siostrą, którzy spotkali się ze Stanisławą Auron, sąsiadką z dzieciństwa pamiętającą Rodzinę Dantych.
Nadesłane fotografie Wesele w rodzinie Lewów, 1922 rok oraz portret małżeński: Fruma (z domu Frydman) i Josef Lew (syn Mosze Lejb Lewa, prawdopodobnie prowadził sklep bławatny w Sejnach), byli mieszkańcy Sejn. Fotografie z albumu Lucy Saunina z Izraela
Raskoł Wiesława Szumińskiego To Oni byli uwiarygodnieniem najważniejszym wszystkich zasłyszanych przeze mnie opowieści o tamtych, dawnych latach, o których bajali wieczorami sąsiedzi mojego ojca siedząc w kuchni przy stole, kartach i wódce. To Oni byli żywym dowodem prawdziwości tych gadek i skoro byli Oni i niemal codziennie mogłem Ich widzieć przejeżdżających na wozach pod oknami domu mojego ojca, to byli też inni, o których słuchałem bawiąc się pod stołem- na którym karty, wódka, solona słonina i chleb od...
1 2  »

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI