Miłość w oparach alkoholu, Michał Petryk, "Czytelnia Polityki"

Tula to monolog włóczęgi, bezdomnego mieszkańca Wilna. Opowiedziana w niespiesznym tempie historia toczy się pośród hektolitrów piwa, wina i wódki, w oparach tytoniowego dymu. Bohater mówi do miłości swojego życia – dziewczyny o imieniu Tula. Właśnie mówi, a nie pisze. W trakcie lektury można niemal usłyszeć jego cichy, sugestywny, pijany głos.

Uczucie spada na niego nagle z najmniej spodziewanej strony. Intensywne spełnienie, a potem spokojne szczęście nie trwa długo. Jednak naznacza namiętnością późniejsze życie. Tula bezustannie towarzyszy bohaterowi w czasie alkoholowych eskapad ulicami Wilna, w radzieckiej psychuszce i w więzieniu dla alkoholików, a później w tak zwanym normalnym życiu.


Nie bez znaczenia jest też ojczyzna tej miłości. Losy bohaterów krzyżują się na Zarzeczu, w dzielnicy marginesu społecznego i bohemy. Mosty na Wilence, sama rzeka i milczące miasto są świadkami wydarzeń. Architektura nie jest tu tylko dekoracją, jest znakiem trwania, być może nawet symbolem nadziei na lepsze czasy, nadziei związanej z pamięcią dawnej świetności miasta i narodu.

Ludzie pośród, których toczy się akcja to bywalcy wileńskich kawiarni – wszelkiej maści persony z artystycznego świata odurzone trunkami pochodzącymi z bratnich krajów. Spotkamy także więźniów, czy “normalnych” obywateli, którzy przy bliższym poznaniu są nie mniej zwariowani niż sam bohater. Groteskowe postaci tworzą tło dla życia, które toczy się poza wszelkimi regułami, na opak, wbrew społeczeństwu i imperialnym prawom związku radzieckiego.

Cichy recytatyw zawiera w sobie patos i swego rodzaju czarny humor wymieszany w idealnych proporcjach. Tula to opowieść pijaka pozbawiona bełkotu i nadmiernej egzaltacji, bez moralnych ocen. Mimo ponurego tonu, każde zdanie stanowi afirmację życia i pochwałę miłości.

Michał Petryk, Czytelnia.onet.pl, 2002.08.29

 

Jurgis Kunčinas Tula Sejny 2002, Fundacja Pogranicze.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI