Miłoszowa Krasnogruda słowem malowana

Z przewodnikami bywa najczęściej tak, że miejsca, zabytki, losy ludzi opisane są w nich w wielkim skrócie. W 1932 roku na rynku pojawiło się wydawnictwo „Pojezierze Augustowsko-Suwalskie: przewodnik krajoznawczy i turystyczno-letniskowy”, w którym Krasnogrudzie poświęcono 13 zdań. Zdania te zostały przez Zbigniewa Faltynowicza rozwinięte do publikacji pt. „Przewodnik. Miłosz|Krasnogruda”.

Prezentacja książki wydanej przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach odbyła się w piątek – 29 czerwca. Święto książki i autora prowadził Wojciech Kass, przyjaciel Zbigniewa Fałtynowicza, a także poeta, eseista, opiekun Muzeum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.


Prezentacja książki wydanej przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach odbyła się w piątek – 29 czerwca. Święto książki i autora prowadził Wojciech Kass, przyjaciel Zbigniewa Fałtynowicza, a także poeta, eseista, opiekun Muzeum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.

Kass siłę publikacji o Krasnogrudzie widzi w wielkiej pracy dokonanej przez Zbigniewa Fałtynowicza, który „nie klepie tego, co wyczytał i czego się wyuczył, tylko mówi o tym, co odkrył”. Publikacja powstała na bazie fragmentu przewodnika z lat 30. XX wieku: „2,5 km na wschód od jez. Gaładuś w pięknej pagórkowatej okolicy leży nad jez. Hołny maj. Krasnogruda, dawniej Eysymontów, potem Kunattów, obecnie p.p. Lipskich. Dwór drewiany, od frontu ganek na kolumnach, od ogrodu – przybudówka (alkierzyk) nadaje mu kształt lutery L. Pochodzi z końca XVII w. Wewnątrz jadalnia o belkowanym suficie. Porterty rodzinne pędzla L. Janowskiej z lat 1910-12 [wł. L. Janowskiego – red.]. Kolekcja książek ze zbiorów St. Kunata (koniec XVIII wieku) oraz jego portret (sztych) ryt. w Paryżu 1832 r. Kolekcja sztychów królów polskich (ze zbioru Lessera). Sztych kardynała Jana Lipskiego (1690-1736), biskupa krakowskiego. W parku – jesiony i lipy 300-letnie. We dworze pensjonat na 20 osób. Na pisemne zamówienie (poczta Sejny) wysyła się samochód do st. Augustów. Obok dworu 132 ha lasu (świerk, sosna). Na polu olbrzymi głaz granitowy. Zachodni brzeg jez. Hołny suchy i lesisty nadaje się do obozowania”.

Trzynaście zdań stało się tytułami poszczególnych rozdziałów „Przewodnika”. To pąki, które rozwinęły się w komentarz autora – porównuje Wojciech Kass. Zbigniew Fałtynowicz przy pracy nad tą publikacją wcielił się więc w rolę inwentaryzatora i rekonstruktora tego, co przetrwało w postaci szczątkowej. Krasnogruda w historyczno-literackiej panoramie to dzieje dworu, jego mieszkańców, a więc rodziny noblisty.

Czytaj całość w serwisie www.niebywałesuwalki.pl


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI