Mistrzowie - Filmowa Kolekcja Bajek "Pieśni Pogranicza"

Warsztaty animacji filmowej poprowadziły:

 
Joanna Polak – specjalistka w zakresie realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii, laureatka wielu nagród w konkursach filmowych, uznana w Polsce i świecie reżyser filmu animowanego, asystentka w Zakładzie Sztuki Mediów Cyfrowych w ISP WA UMCS w Lublinie. Jej filmy, wideoinstalacje, fotografie, rzeźby, makramy i obrazy były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach i festiwalach (na pięciu kontynentach), w trzynastu kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA) i w ponad trzystu prezentacjach. Jest autorką 83 filmów głównie animowanych.

Liza Skvorcova – artystka, reżyserka, głównie filmów animowanych, mistrzyni grafiki komputerowej i animacji. Urodziła się w 1978w Moskwie. Absolwentka Państwowego Instytutu Kinematografii im. S. A. Gierasimowa w Moskwie (Wydział Sztuki WGIK – pracownia grafiki i animacji komputerowej A. Gorlenko i V. Kolesnikovej), gdzie stworzyła filmy edukacyjne pod tytułem Deszcz i7–40 (1999) oraz pracę dyplomową – projekt „Poczekaj, proszę” (2002). W 2003 roku została mamą, co było początkiem trwającego już kilka lat projektu „Kołysanki świata”, który, jak i „Poczekaj, proszę”, otrzymał wiele nagród na rosyjskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Od 2009 roku prowadzi warsztaty animacyjne dla dzieci zarówno w Rosji, jak i za granicą.
 
 
Warsztaty plastyczne prowadzili:
 
Wiesław Szumiński – artysta plastyk, rzeźbiarz, ilustrator, absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracował z Fundacją Pogranicze oraz Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” przy takich projektach, jak m.in.: „Gliniana księga”, „Macewy sejneńskiego kirkutu”, „Kapliczka”, „Księga Jerzego Ficowskiego”, „ Gliniane zabawki”. Pracuje również w Specjalistycznym Psychiatrycznym Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, gdzie prowadzi terapię zajęciową przez sztukę.
 
Aleksandra Kotarska – studentka malarstwa (ASP Gdańsk), absolwentka Liceum Plastycznego w Łomży, finalistka olimpiady artystycznej, stypendystka marszałka województwa podlaskiego, uczestniczka programów realizowanych w Pograniczu – „Kroniki sejneńskie”, „Związani z miejscem”, „Przestrzeń domu”, „Kawiarnia qulturalna”, Kolekcja Filmowa Bajek – „Pieśni pogranicza”.
 
Dominika Turowicz – studentka historii sztuki na warszawskiej ASP, absolwentka Liceum Plastycznego w Łomży, laureatka ogólnopolskiej olimpiady artystycznej, uczestniczka programów realizowanych w Pograniczu – „Kroniki sejneńskie”, „Związani z miejscem”, „Przestrzeń domu”, „Kawiarnia qulturalna”. 
 
Warsztaty muzyki i pieśni prowadzili:
 
Zespół „Riabina z Gabowych Grądów koło Augustowa powstała w 1988 i jest jedynym zespołem folklorystycznym staroobrzędowców w Polsce. Wykonuje w zbliżonym do nowogródzko-pskowskiego dialektu języka rosyjskiego dawne pieśni weselne, ballady i korowody. Zgodnie ze swoją tradycją nie używa instrumentów muzycznych (także dawne tańce-korowody odbywają się wyłącznie przy akompaniamencie śpiewu). Obecnie zespół składa się ze śpiewaczek z Gabowych Grądów i ze wsi Bór. „Riabina” wielokrotnie z sukcesem występowała na wielu ogólnopolskich festiwalach folklorystycznych, w tym na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. W kwietniu 2007 roku zespół wziął udział w I Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Rosyjskiej w Białymstoku, gdzie zajął pierwsze miejsce i zakwalifikował się na Międzynarodowy Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Moskwie. W dniach od 16 do 23 października 2007 roku zespół wystąpił na kilku koncertach festiwalowych w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Moskwie, gdzie zdobył I miejsce oraz duże zainteresowanie i uznanie publiczności.
 
Zespół folklorystyczny „Alna” powstał w 1996 roku z inicjatywy rodziny Boćwińskich, którzy kultywują tradycje litewskiego śpiewu tradycyjnego z okolic Puńska i Sejn. Skład zespołu – to okoliczna młodzież, a repertuar – ludowe pieśni i tańce litewskie z rodzinnych stron członków zespołu, a także z różnych regionów Litwy. Młodym śpiewakom towarzyszy kapela – skrzypce, bęben i harmonia. Niektóre pieśni są wykonywane przy akompaniamencie archaicznego instrumentu strunowego kankles. Zespół występował i występuje na różnych przeglądach, konkursach i innych ludowych imprezach nie tylko w Polsce, m.in.: reprezentował nasz region na XX Festiwalu Folkloru Ludów Północy w Gdańsku (1996); brał udział w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „Dzūkų godos” w Oranach (Litwa), przeglądzie zespołów mniejszości narodowych w Warszawie, a w roku 1999 i 2003 w „Święcie pieśni” w Wilnie.
 
Adam Kozłowski – Rom z Augustowa, pieśniarz, muzyk i zbieracz starych pieśni cygańskich, wieloletni nauczyciel muzyki w Romskiej Szkole Parafialnej w Suwałkach, współpracujący z Pograniczem od kilku lat, współtwórca projektu (z Raphaelem Rogińskim) pt. „Drom”.
 
Piotr Fiedorowicz – urodzony 4 stycznia 1979 roku w Bielsku Podlaskim. Muzyk, założyciel zespołów inspirujących się muzyką tradycyjną „Dautenis” oraz „Otako”. Muzyki tradycyjnej uczy się od najlepszych nauczycieli – ostatnich wiejskich skrzypków i śpiewaków, których życie i twórczość dokumentuje. Poszukiwacz nazw, słów, symboli, pieśni i melodii, a dla nich – nowych dróg i form wyrazu. 

Filmowa Kolekcja Bajek "Opowieści Pogranicza" - Praca nad filmami


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI