Modlitwa za ginącą architekturę

Czy budynki umierają jak ludzie i można za nie zmawiać modlitwy za umierających takie, jak żydowski kadisz? Wiele zależy od wrażliwości patrzącego na ten powolny upadek i rozkład. W Białej Synagodze Ośrodka "Pogranicze" można oglądać wystawę "Kadisz dla drewnianych litewskich synagog".


Zawiera ona fotografie z dziewięciu miejscowości na Żmudzi, w których zabytkowe bożnice stoją do dziś, choć ich stan bywa różny. Wśród fotogramów jest kilka przedstawiających resztki synagogi w Seda. Zbudowana w pierwszych latach XX wieku, w 2005 roku zapadła się jak domek z kart. Na wystawie można nie tylko zobaczyć ją na fotografiach ale i ... dotknąć. Elementem ekspozycji jest bowiem fragment potężnego, zmurszałego bala ze ściany oraz naczółkowy element drewniany, który zdobił kiedyś okno drewnianej świątyni. Ekspozycję przywiozła działająca na Litwie Fundacja Jakowa Bunki. Zajmuje się ona szerzeniem tolerancji, dokumentowaniem stanu zabytkowych synagog i próbami ich zabezpieczania. Wystawę 15 lutego otworzyły przedstawicielka fundacji Laurina Todesaitė oraz attache do spraw kultury Republiki Litewskiej w Polsce, Rasa Rimickaitė.

(m)

fot. Wernisaż wystawy w Białej Synagodze.

Tekst autorstwa Moniki Karpowicz pochodzi z "Przeglądu Sejneńskiego" nr 5 (4 marca 2013)


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI