Monika Żmijewska z Gazety w Białymstoku o Dziecięcym Uniwersytecie Pogranicza, 31 grudnia 2020

Takiego artystycznego uniwersytetu dzieciom i młodzieży z Sejn uczniowie z innych podlaskich miasteczek mogą tylko pozazdrościć. 


Takiego artystycznego uniwersytetu dzieciom i młodzieży z Sejn uczniowie z innych podlaskich miasteczek mogą tylko pozazdrościć. Specjalnie dla nich zagrała m.in. wybitna aktorka Maja Komorowska, odbyło się sporo koncertów, spektakli, warsztatów, lekcji literackich. Mimo pandemii pod granicą litewską działał Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza. Przyjął się tak znakomicie, że prawdopodobnie będzie działał też w przyszłości.
 

To program edukacyjno-artystyczny prowadzony przez Ośrodek Pogranicze pod kierunkiem Bożeny Szroeder i Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej dla 200 dzieci ze szkoły podstawowej w Sejnach. Zajęcia o charakterze pozaszkolnym przy współpracy z nauczycielami i rodzicami odbywały się m.in. w formie wirtualnej, choć nie tylko. Polegały na spotkaniach z teatrem, muzyką, literaturą i sztuką ludową, a przewodnikami i mistrzami byli twórcy różnych profesji. Najważniejszym punktem było skupienie się na „małym centrum świata”, a takim miejscem jest pogranicze. O czym zresztą od kilku dekad uczy kolejne pokolenia swoich podopiecznych Ośrodek Pogranicze.

 

Rzeczy piękne

 

– Mamy za sobą kawał pięknej roboty – mówi w rozmowie podsumowującej projekt Małgorzata Sporek-Czyżewska, a Bożena Szroeder dodaje: – Ta nasza wspólna praca z dziećmi i nauczycielami wobec dzisiejszych czasów to coś bardzo unikatowego. Wydawałoby się, że dokładanie dzieciom w czasie pandemii kolejnych edukacyjnych zabawek może być po prostu trudne i odrzucone przez młodych ludzi. Tymczasem nasza oferta edukacyjna, która się łączy z działaniami związanymi ze sztuką, została przyjęta bardzo pozytywnie. To było coś, co dawało dzieciom inny rodzaj doświadczenia bycia wobec komputera i zobaczenia, że może być on rodzajem miejsca, w którym mogą się dziać rzeczy piękne – opowiada Bożena Szroeder.

przeczytaj cały artykuł


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI