Monika Żmijewska z Gazety w Białymstoku o Dziecięcym Uniwersytecie Pogranicza, 31 grudnia 2020

Takiego artystycznego uniwersytetu dzieciom i młodzieży z Sejn uczniowie z innych podlaskich miasteczek mogą tylko pozazdrościć. 


Takiego artystycznego uniwersytetu dzieciom i młodzieży z Sejn uczniowie z innych podlaskich miasteczek mogą tylko pozazdrościć. Specjalnie dla nich zagrała m.in. wybitna aktorka Maja Komorowska, odbyło się sporo koncertów, spektakli, warsztatów, lekcji literackich. Mimo pandemii pod granicą litewską działał Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza. Przyjął się tak znakomicie, że prawdopodobnie będzie działał też w przyszłości.
 

To program edukacyjno-artystyczny prowadzony przez Ośrodek Pogranicze pod kierunkiem Bożeny Szroeder i Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej dla 200 dzieci ze szkoły podstawowej w Sejnach. Zajęcia o charakterze pozaszkolnym przy współpracy z nauczycielami i rodzicami odbywały się m.in. w formie wirtualnej, choć nie tylko. Polegały na spotkaniach z teatrem, muzyką, literaturą i sztuką ludową, a przewodnikami i mistrzami byli twórcy różnych profesji. Najważniejszym punktem było skupienie się na „małym centrum świata”, a takim miejscem jest pogranicze. O czym zresztą od kilku dekad uczy kolejne pokolenia swoich podopiecznych Ośrodek Pogranicze.

 

Rzeczy piękne

 

– Mamy za sobą kawał pięknej roboty – mówi w rozmowie podsumowującej projekt Małgorzata Sporek-Czyżewska, a Bożena Szroeder dodaje: – Ta nasza wspólna praca z dziećmi i nauczycielami wobec dzisiejszych czasów to coś bardzo unikatowego. Wydawałoby się, że dokładanie dzieciom w czasie pandemii kolejnych edukacyjnych zabawek może być po prostu trudne i odrzucone przez młodych ludzi. Tymczasem nasza oferta edukacyjna, która się łączy z działaniami związanymi ze sztuką, została przyjęta bardzo pozytywnie. To było coś, co dawało dzieciom inny rodzaj doświadczenia bycia wobec komputera i zobaczenia, że może być on rodzajem miejsca, w którym mogą się dziać rzeczy piękne – opowiada Bożena Szroeder.

przeczytaj cały artykuł


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI