Monika Żmijewska, Żubr, Bojary i kultura - czyli co się wydaje, "Gazeta Wyborcza" 22.11.2005

Irena Grablunas, młoda Litwinka spod Sejn, mówi tak: - Kultura nabiera wyrazu, istniejąc obok innej. Ważne są tradycje. Chodzi o to, by przypilnować, aby nasz region nie stał się podobny do innych. 

- Tylko spokojnie - zdaje się mówić Jan Kamiński, pisarz i krytyk, kpiąc z głów w moherowych beretach, przejętych, że żywioł europejski odbierze nam tożsamość: - Jeśli się żyje w kulturze naprawdę, to znaczy żyje się w języku, obyczaju, w sztuce - to nie ma takiej siły, która mogłaby tę kulturę odebrać. 


- Jak budować własny wizerunek, skoro nie znamy lub nie szanujemy tego, co przejęliśmy - woła Andrzej Lechowski, szef Muzeum Podlaskiego, i sypie przykładami: dlaczego niszczy się Bojary? Bezmyślnie burzy się budynek pierwszej polskiej szkoły powszechnej przy ul. Kraszewskiego w Białymstoku? I dlaczego zniszczenia symbolu polskiej oświaty dokonało przedsiębiorstwo używające nazwy nawiązującej do wspaniałej tradycji miasta: "Wersal Podlaski"? 

A Wiktor Wołkow, fotograf, przewrotnie żartuje, snując wizję Białegostoku i okolic: "Europa się do nas nie spieszy i raczej nie przekracza Wisły. Pola orne porastają lasem, za kilka lat las opanuje opuszczone wioski. W białostockiej metropolii przemysł już padł, niedługo rozlecą się osiedla z wielkiej płyty. Las zwierzyniecki połączy się z lasem antoniukowskim i powstanie wielka kraina Żubra, zgodnie z projektem mojego kolegi Krzysztofa Wolframa. Szkoda, że tego nie doczekam...". 

Tak sobie na łamach książki "Warto zapytać o kulturę" (wydanej przez Urząd Marszałkowski i Ośrodek "Pogranicze") rozprawiają podlascy twórcy kultury i ci, którzy są jej odbiorcami. Dyskutują o wszystkim - o kulturze niskiej i wysokiej, o kulturze skansenu i obrazka. O tym, że często niebezpiecznie zbliżamy się do fety - nazwijmy ją kultura chomąta - w której ważkie pytania umykają w powodzi miałkich imprez w rodzaju "święto sera", "mistrzostwa w rzucie kowadłem" itp. 

34 eseje - bardziej i mniej osobiste, nudnawe i wciągające. Od niektórych aż trudno się oderwać, tak są ciekawe. Wśród tych, co zabrali głos - najbardziej szacowni, m.in.: Andrzej Strumiłło, Sokrat Janowicz, Waldemar Smaszcz, Włodzimierz Pawluczuk, Monika Szewczyk. I ci zupełnie nieznani, których warto posłuchać. 

Wiele tu uwag, bezcennych refleksji, zadań do odrobienia, kierowanych wprost do decydentów i nas wszystkich. Mam nadzieję, że przyniosą wymierny efekt. To już dobry znak, że o uwagi twórców poprosili urzędnicy. Co będzie dalej? 

"Warto zapytać o kulturę", red. Krzysztof Czyżewski, Białystok-Sejny, 2005 

Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza" 22.11.2005


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI