Mordechaj Arieli, Aszkenazyjczyk. Biografia możliwa

seria MERIDIAN,
rok wyd. 2005,
ISBN 83-86872-63-2,
stron 332,
oprawa twarda,

cena: 32,00 zł
Nakład wyczerpany


 

Urodzony w przedwojennej Polsce narrator powieści Arielego, w swoim telawiwiskim domu prowadzi dwa monologi, tworząc barwne postaci członków kilkupokoleniowej, żydowskiej rodziny na tle wielonurtowych dziejów religijnych i świeckich Żydów polskich. Najpierw w Polsce, a od 1933 w Palestynie i powstałym w 1948 roku Izraelu, bohater szuka swojego miejsca gdzieś między niezależnością a przywiązaniem do tradycji. Wrażliwy, czuły, żył wśród kobiet swojego środowiska, ale wciąż pamięta Śliczną, Polkę. Jego słuchaczami są: pierworodny Motł, i Motylek - opiekun, ksiądz przysłany przez Śliczną z jego Krakowa, powód nieoczekiwanej pointy powieści.

O AUTORZE

Recenzje:

"Obrazy przedwojennego Krakowa, opowieść o nieumiejętności zakorzenienia się w Palestynie lat 30. XX w., próby pogodzenia się z koniecznością życia poza Polską, do której jeszcze nie przyszli naziści, wewnętrzne konflikty - między fascynacją katolicyzmem i wiarą wyniesioną z domu, między tym, co tutaj, a tym - co tam... - To biografia możliwa mojego ojca i jego rówieśników, którzy przyjechali do Izraela z Polski, a nie mogąc znaleźć pracy, zostali odrzuceni przez system. Nie uczyli swoich dzieci ani polskiego, ani jidysz, lecz sami odnajdywali wspomnienia starego kraju w kawiarniach z polskojęzyczną obsługą (...)" 

"To drzewo zinterpretował Wojciech Wyzina opiekujący się tutejszym cmentarzem żydowskim. Okazało się, że pochowany na nim został pradziadek autora Klonimus Kalman, urodzony w latach 20. XIX wieku w Chrzanowie. Mordechaj Arieli odwiedził kirkut i spędził nad grobem przodka sporo czasu". Mordechaj Arieli w Chrzanowie

Wizyta w innym świecie, Marek Koprowski, ANGORA nr 8, 15.02.2005
Obsesja pamięci, czyli książka Mordechaja Arielego Aszkenazyjczyk , Aleksander Kaczorowski, serwisy.gazeta.pl, 07.02.2005
Był kiedyś taki Kraków..., Natan Gross, NOWINY KURIER, 22.04.2005
Dzieje rodzinne Anna Dziewit „Lampa” nr 12/2005


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim
 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI