Multimedialne abecadło Miłosza

Fundacja Orange przyznała dofinansowanie na realizację innowacyjnych działań kulturalnych dla dzieci i młodzieży. Wśród 45 najlepszych inicjatyw nagrodzonych grantami na łączną kwotę 900 tysięcy złotych znalazły się tylko dwa projekty z województwa podlaskiego. Idea jednego z nich związana jest z działalnością sejneńskiego „Pogranicza”.


„Abecadło dzieciństwa – krasnogrudzki Miłosz” to projekt, którego celem jest stworzenie multimedialnych materiałów edukacyjnych dotyczących związków Czesława Miłosza z Krasnogrudą  i obecności tego miejsca w twórczości poety. Autorami materiałów będą uczniowie sejneńskiego liceum zaangażowani w pracę  artystyczno-edukacyjną w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. W ramach projektu młodzież weźmie udział w cyklu pięciu trzydniowych spotkań, prowadzonych przez naukowców, animatorów i artystów. Do współpracy przy prowadzeniu warsztatów zaproszeni zostaną  naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz artyści z Pracowni Projektowania Graficznego Dla Mediów Elektronicznych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Końcowym rezultatem projektu będzie stworzenie multimedialnego przewodnika po dworze w Krasnogrudzie. Materiały edukacyjne stanowić będą pomoc merytoryczną dla nauczycieli i edukatorów prowadzących zajęcia o twórczości Miłosza.

Grant został przyznany również innej instytucji z naszego regionu – Teatrowi Dramatycznemu im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Założeniem projektu „HiT” jest organizacja 10 spotkań Historii i Teatru, podczas których te dwie dziedziny przenikać się będą i wzajemnie inspirować. Osiem pierwszych spotkań ma mieć podobny schemat: warsztat historyczny (analiza źródła, interpretacja) na temat wybranego wydarzenia z kolejnych dekad XX w. oraz warsztat teatralny, który daje narzędzia do niekonwencjonalnego badania źródeł. Młodzież pozna historię danego okresu z perspektywy muzyki, mody, obyczajów, sportu. Korzystając z rekwizytów i elementów przygotowanych podczas warsztatów młodzi ludzie wyposażą mieszkanie i zarejestrują swoje działanie w formie filmu poklatkowego, by zobrazować upływ czasu.

W tym roku zwycięskie inicjatywy wyłoniła Kapituła Akademii Orange w składzie: prof. dr hab. Barbara Fatyga – antropolog kultury, Wojciech Krukowski – wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej, Ewa Zadrzyńska – reżyser, dr Przemysław Kieliszewski – dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, Edwin Bendyk – dziennikarz, specjalista od nowych technologii, dr Alek Tarkowski – koordynator projektu Creative Commons Polska oraz Jadwiga Czartoryska – Prezes Fundacji Orange.

Każdą z nagrodzonych inicjatywy cechują: niestandardowe podejście do pracy z dziećmi i młodzieżą, odkrywcze pomysły na twórcze wykorzystanie nowych technologii i zaangażowanie społeczności lokalnych. Projekty będą realizowane w partnerstwach, czyli przez minimum dwie organizacje, by dzięki wymianie doświadczeń i łączeniu różnych umiejętności, tym skuteczniej zainspirować młodych do twórczych działań.

Dzięki Akademii Orange do tej pory zostało zrealizowanych 126 projektów edukacyjnych, w których uczestniczyło ponad 15 000 dzieci i młodzieży.  Na ich podstawie powstały nowatorskie, inspirujące materiały dydaktyczne w formie publikacji, materiałów on-line, scenariuszy zajęć itp. Akademia Orange popiera ideę otwartych zasobów edukacyjnych, dlatego też wszystkie te treści są dostępne na licencji Creative Commons. Oznacza to, że każdy ma prawo i swobodę korzystania z nich, ulepszania i dzielenia się nimi przy zachowaniu pewnych praw autorskich. Fundacja Orange zaprasza do inspirowania się nimi w realizacji własnych działań.

Lista nagrodzonych projektów dostępna jest TUTAJ (PDF).

Artykuł autorstwa Iwony Danilewicz pochodzi z serwisu Niebywałe Suwałki, w którym ukazał się 10 grudnia 2012.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI