Muzealnicy z Polski i Litwy w Krasnogrudzie

24 lipca 2021 - prezentacja wystawy "Miłosz | Szukanie ojczyzny" dla goszczących we dworze muzealników z Polski i Litwy, którzy spotkali się wokół tworzenia szlaku literackiego miejsc związanych z pisarzami po dwóch stronach granicy.


Realizacja projektu ma na celu zwiększenie zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa historycznego i kulturowego w turystyce zagranicznej i obejmować będzie działania w związane z odkrywaniem wspólnych walorów kulturowych, w tym dziedzictwa literackiego i poezji – Marii Konopickiej, Anzelmasa Matutisa, Salomėi Nėris, Motiejusa Gustaitisa (Suwałki - Alytus - Łoździeje).

 

Jednym z najważniejszych działań w ramach projektu będzie stała wystawa w Muzeum im. Marii Konopnickiej poświęcona życiu i twórczości poetki. Będzie to opowieść o niezwykłej kobiecie i poetce, która stała się ikoną swoich czasów i do dziś jej poezja stanowi kanon literatury europejskiej. Wystawa bez wątpienia zaskoczy zwiedzających najnowocześniejszymi rozwiązaniami wystawienniczymi (ciekawą aranżacją, scenografią, multimediami, wykorzystaniem techniki pepper’s ghost) oraz wielopłaszczyznową narracją, która pozwoli na indywidualne odkrywanie poetki.

 

Ponadto w ramach projektu odbędą się trzy transgraniczne, integracyjne imprezy plenerowe, obejmujące warsztaty, animacje i konkursy dla rodzin z dziećmi: w Suwałkach – Spotkanie w Ogrodzie Baśni (8 sierpnia 2020), w Alytus – Festiwal Natura i Radość (3 października 2020), w Łoździejach – Święto transgranicznego listu. List w Łoździejach (24 października 2020).

 

Efektem wspólnym działań wszystkich partnerów będzie opracowanie trasy turystycznej prowadzącej z Alytus przez Łoździeje do Suwałk, poprzez miejsca związane z dziedzictwem literackim oraz utworzenie aplikacji na telefon pozwalającej na poznanie tych miejsc.

 

Muzeum Okręgowe w Suwałkach rozpoczęło realizację projektu „Cross border poetry – painting that speaks” – „Poezja transgraniczna – malowane słowami”, dofinansowanego ze środków programu Interreg Litwa-Polska.

 

Głównym beneficjentem jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach, a partnerami są: Muzeum w Alytus oraz Muzeum w Łoździejach. 

 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI