Muzyka

Tak jak i dawniej, tak i dzisiaj muzyka odgrywa bardzo ważną rolę w życiu. Powszechne jest komponowanie i składanie już gotowych dźwięków na domowych komputerach, do których dodaje się tekst będący zapisem własnego widzenia i opisu rzeczywistości, relacji pomiędzy ludźmi, wyznawanych wartości i odniesień do najistotniejszych spraw ludzkich. Często są te teksty przesycone ostra krytyką i rozgoryczeniem wobec świata. Chcielibyśmy, aby stworzony przez nas przekaz muzyczny był związany z miejscem naszego urodzenia i życia, ażeby słowa Jestem Stąd były z jednej strony bardziej uzasadnione przez głęboką świadomość przeszłości kulturowej, jak również przez wyczucie i odwołanie się do sytuacji współczesnej. Zależy nam, by młodzi ludzie z Sejn mieli szansę na twórcze spędzenie wolnego czasu, by stworzyć możliwość twórczej ekspresji i prezentacji swych zainteresowań. Brzmienie Muzyki Miejsca ma być w całości ułożone i wykonywane przez młodych Sejneńczan, już wcześniej zaangażowanych w różne projekty muzyczne. Ma ono odwoływać się do tradycji wielokultorowego sąsiedztwa Polaków, Litwinów, Rosjan, ale też tych, po których pozostały już tylko ledwo czytelne ślady – Żydów i Niemców. Znakiem współczesnym, w szczególności, będzie konkretne określenie Swego Miejsca - dzielnicy, domu, ulicy, podwórka w atmosferze powszechnego tutaj bezrobocia czy ideału wyjazdu w poszukiwaniu lepszego życia. Z założenia, to polifoniczne brzmienie ma się opierać na nowoczesnej estetyce muzycznej i wrażliwości młodych twórców. 

Momentem decydującym warsztatów będzie spotkanie młodzieży z mistrzami (patrz: Ziomkowie), którzy poprowadzą zajęcia mające zbudować na bazie mocy energii i ekspresji młodych muzyków dzieło mające jak najlepszą artystyczną jakość. Chcemy się spotkać m.in. liderem i współzałożycielem najważniejszych zespołów białoruskiej muzyki współczesnej, która w obecnej sytuacji na Białorusi wzbudza ogromny polityczny, kulturalny i społeczny rezonans. Zapraszamy przedstawicieli młodej litewskiej grupy jazzowej z Wilna, ażeby zaaranżować na nowo strarolitewską sejneńską pieśń. Tradycje muzyki żydowskiej, które brzmiały w Sejnach chcemy odnowić z muzykiem żydowskiego pochodzenia, który urodził się w San Francisco w Stanach Zjednoczonych a pracuje nad skomponowaniem nowych brzmień opartych na tradycjach klezmerskich w Berlinie. Nad wszystkim będą czuwać młodzi artyści z Warszawy, która jest miejscem, gdzie obecnie powstaje żywy i inspirujący nurt nowoczesnego brzmienia tego miasta. Powstaje szereg pomysłów angażujących społeczność lokalną, a przede wszystkim ludzi młodych.


Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI