Muzyka Miejsca

Muzyka Miejsca jest projektem pracowni muzycznej Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” z Sejn. Głównym założeniem tego programu jest tworzenie możliwości spotkania i wspólnej pracy młodych tekściarzy i instrumentalistów sejneńskiego środowiska hiphopowego z uznanymi muzykami nad próbą komponowania nowoczesnej struktury muzycznej. Zasadą wspólnego działania jest równouprawnione zaangażowanie Mistrzów i ich młodych Terminatorów w tworzenie harmonijnych brzmień Muzyki Miejsca. Do współpracy zostali zaproszeni artyści, których muzyka opiera się na improwizacji, poszukiwaniu i eksperymentach na fakturze dźwięku i rodzaju brzmienia. 

Muzyka Miejsca to połączenie upodobania do nowoczesnej estetyki opartej na wrażliwości młodych twórców z Sejn i sięganiu do tradycji muzycznych wielokulturowego sąsiedztwa Polaków, Litwinów, Rosjan Staroobrzędowców, Białorusinów ale też tych, po których postały już tylko ledwie czytelne ślady – Żydów i Niemców. 

Istotnym jest odwołanie do własnego miejsca postrzeganego jako miejsce urodzenia, dom , podwórko, ulica oraz doświadczenie dnia codziennego z jednoczesnym sięganiem do kulturowego dziedzictwa. 

Praca aranżacyjna skupia się przede wszystkim na odnajdywaniu na nowo starych dźwięków i słów dawnych pieśni. W muzyce podkreśla się kontekst czasu poprzez uwypuklenie trzasków i szumów ze starych zapisów, z drugiej strony dźwięki te służą do budowania nowoczesnych struktur rytmicznych i melodycznych. W tekście - sens starodawnej pieśni transponuje się z drewnianej wsi, zapachu lnianych samodziałów, dróżek polnych do blokowiska, asfaltu, sportowych butów i łatwo podanej odpowiedzi na trudne pytania z portalu google.com. To składanie w organiczną całość sampli analogowego nagrania z efektami cyfrowymi - instrumentów akustycznych z dźwiękami wygenerowanymi przez procesory komputerowe. 

Muzyka Miejsca stara się w swoim brzmieniu wszystkie te światy pomieścić, równoważyć i łączyć.


Trwa praca z najmłodszymi w pracowni Muzyki Miejsca 21 marca odbyły się kolejne zajęcia pracowni Muzyki Miejsca dla najmłodszych z przedszkola Let's Talk w Sejnach.
Nowe zajęcia w Pracowni Muzycznej Pogranicza Pracownia Muzyczna Pogranicza otwiera nowy cykl zajęć muzycznych dedykowanych najmłodszym.
Mikołaj Trzaska wraz z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego zagra muzykę do filmów Wojciecha Smarzowskiego na 7 Festiwalu Muzyki Filmowej  Mikołaj Trzaska wraz z   Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego zagra muzykę do filmów Wojciecha Smarzowskiego. 7 Festiwal Muzyki Filmowej   Małopolski Ogród Sztuki , 27 września (sobota), godz. 21:30  
5-6 listopada 2013 - warsztaty Muzyki Miejsca "Sutartines" 5-6 listopada - dwudniowe spotkanie warsztatowe w grupie realizującej program Muzyka Miejsca 'Sutartines'. Próby muzyczne prowadzone są przez Marcina Dymitera, Kacpra Szroedera i Justinasa Vazneviciusa.
25 listopada 2012 - Koncert "From Thee to Thee" 25 listopada 2012 - prezentacja koncertu projektu Muzyka Miejsca "From Thee to Thee" podczas festiwalu Schulz w Warszawie, Drohobycz w Warszawie.
22 lipca 2012 - koncert OHEL Warszawa Ohel Warszawa to koncert w 70. rocznicę rozpoczęcia zagłady Żydów z Getta Warszawskiego. Zagrają IRCHA GDOLA – Mikołaja Trzaski, SHOFAR oraz FROM THEE TO THEE – projekt Raphaela Rogińskiego. Usłyszymy Marka Sandersa, Wacława Zimpla, Olie Brice’a, Macia Morettiego, Olę Bilińską, Michała Górczyńskiego, Pawła Szamburskiego, Michała Moniuszkę oraz innych.
21 lipca 2012 - Muzyka Miejsca: From Thee to Thee 21 lipca o godzinie 20:00 w Białej Synagodze odbył się koncert skomponowany przez Raphaela Rogińskiego.
29 listopada 2008 - Muzyka Miejsca Koncert finałowy drugiej edycji projektu  Muzyka Miejsca  w Białej Synagodze, godz. 19.00.
27 września 2008 - Muzyka Miejsca Koncert  EfektBromby  w Spółdzielni Jazzowej będący podsumowaniem trzydniowej pracy warsztatowej w ramach projektu Muzyka Miejsca.
24 maja 2008 - Muzyka Miejsca Koncert  Orkiestry Muzyki Miejsca  w Białej Synagodze, godz. 19.00. 
1-4 maja 2008 - Warsztaty Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego Warsztaty Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego prowadzone przez Paula Brody. Młodzi muzycy uczyli się technik gry na instrumentach dętych oraz podstaw improwizacji.
13 kwietnia 2008 - Muzyka Miejsca Koncert  Orkiestry Muzyki Miejsca  w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. 
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI