NAGRODA OBOJGA NARODÓW

Laudacja Pana Tadeusza Aziewicza, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Chwilę później także słowa od odbierającego nagrodę Krzysztofa Czyżewskiego


 

 

 

NAGRODA OBOJGA NARODÓW – PODZIĘKOWANIE

 

Ogromny to zaszczyt móc uczestniczyć w Uroczystym Zgromadzeniu Posłów Republiki Litewskiej oraz Posłów i Senatorów Rzeczpospolitej Polskiej, świętującym Rok Konstytucji 3 Maja. Przyjmując podczas tej uroczystości Nagrodę Obojga Narodów czuję, że jest coś wyjątkowego w tym Zgromadzeniu i w samej Nagrodzie, pewna dialogiczność i gościnność dla Drugiego, który jest Inny ale nie Obcy – coś, co przekracza podziały i granice. Czuję, że jestem tutaj dzięki pracy nad dziedzictwem duchowym, które chlubi się bogactwem różnorodności, pamięta zadane sobie wzajem rany, a jednocześnie dochowuje wierności temu, co nas łączy. Ten wspólnotowy fundament sprawia, że w pojedynkę, żyjąc w osobnych państwach narodowych i mówiąc różnymi językami, czujemy się nie w pełni sobą, że tradycja ta stawia przed nami wyzwanie bycia „spadkobiercami całości”, wyzwanie nabierające dzisiaj, w obliczu choroby „tkanki łącznej” coraz bardziej podzielonego świata, szczególnej aktualności.  W Nagrodzie Obojga Narodów, w gronie jej laureatów, odnajduję ducha Rodzinnej Europy, pamiętając, że dla Czesława Miłosza zakorzenienie w dziedzictwie unii Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego równoznaczne było z europejskim obywatelstwem.

Moja osoba w gronie laureatów Nagrody Obojga Narodów jest jedynie cząstką ciała zbiorowego. Czuję się reprezentantem kręgu ludzi, z którymi od ponad trzydziestu lat pracuję na rzecz odbudowywania zerwanych mostów i transmisji naszej wspólnej tradycji w świat współczesny. Ci ludzie, to zespół Fundacji i Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, to także, a może przede wszystkim nasi nauczyciele i mentorzy, ludzie pogranicza, a wśród nich ci, których pożegnaliśmy w ostatnim roku: Irena Veisaitė z Wilna i Andrzej Strumiłło z Maćkowej Rudy. Cieszę się bardzo, że Nagroda razem ze mną  wędruje z Warszawy i Wilna do Sejn i innych społeczności lokalnych polsko-litewskiego pogranicza, bo to z nimi – nauczycielami i animatorami kultury, samorządowcami i społecznikami – realizowane jest nasze wspólne dzieło budowania „tkanki łącznej”.

Szczególne znaczenie ma dla mnie fakt, że pierwszymi laureatami Nagrody Obojga Narodów byli Czesław Miłosz i Tomas Venclova. Ich dialog o Wilnie, czytany przeze mnie w latach studenckich w miniaturowym wydaniu przemycanej do Polski paryskiej „Kultury”, stał się dla mnie lekcją na życie i w dużym stopniu zainspirował stworzenie ośrodka Pogranicze. Nazywali siebie „ostatnimi obywatelami Wielkiego Księstwa Litewskiego”, przez co rozumieli obywatelski etos mieszkańców wielokulturowego społeczeństwa i patriotyzm krajowy, od podziałów etnicznych czy wyznaniowych wyżej stawiając sztukę współistnienia i kulturową wspólnotę wartości. Za Mickiewiczem uważali, że unia polsko-litewska, „wydarzenie połączenia… najdonioślejsze, najbardziej przełomowe w dziejach Północy”, korzeniami tkwiące w odległej przeszłości, jest trwałe, witalne i ciągle na nowo odczytywane. W tej tradycji akt przekroczenia siebie ku współistnieniu zmierza ku prawdzie i pełniejszemu byciu sobą.

Przyjmując Nagrodę Obojga Narodów świadom jestem, że ciągłość tradycji „ostatnich obywateli” tak w Litwie jak i w Polsce nie wygasa, i że naszym zadaniem jest wychowywanie kolejnych pokoleń w jej duchu, w duchu Rodzinnej Europy.

Krzysztof Czyżewski


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI