Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego, 25 listopada 2009 r.

Sejmik Województwa Podlaskiego Uchwałą nr XV/79/99 z dnia 18 października 1999 roku w sprawie: szczegółowych zasad i trybu przyznawania, oraz wysokości dorocznych nagród za osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury, ustanowił nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za:

- działalność lub osiągnięcia w sferze kultury, które w sposób istotny wzbogacają region i służą jego rozwojowi, niezależnie od miejsca zamieszkania osoby nagradzanej,

- działalność lub osiągnięcia mieszkańców regionu, które swym poziomem dorównują wybitnym osiągnięciom ogólnokrajowym.


 

Nagrodą Marszałaka Województwa Podlaskiego wyróżniona została Bożena Szroeder za zasługi w pracy nad poznaniem i udokumentowaniem wielokulturowego dziedzictwa Sejneńszczyzny, a szczególnie za przygotowanie i realizację spektaklu „Kroniki Sejneńskie”.

Uroczystość 10-lecia wręczania nagród odbyła się w Białej Synagodze w Sejnach. Wśród nominowanych znajdowali się Robert Tomasz Klucznik z Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Bożena Szroeder z Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach.

W prasie:

Marszałek nagrodził Ludzi Kultury
Miłośnicy małych ojczyzn - nagrodzeni przez marszałka
Już znamy laureatów

OSOBY NOMINOWANE:

 1. ZYGMUNT CIESIELSKI – etnograf , emeryt za 50 lat pracy na rzecz ochrony dóbr kultury w województwie podlaskim w 75 – urodziny.
 2. KRZYSZTOF ANDRZEJ SZYSZKO – założyciel i instruktor Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” z Siemiatycz – za 25 lat pracy na rzecz edukacji, upowszechniania i promocji tańców polskich.
 3. ANDRZEJ KWIATKOWSKI – literat – za 30 lat pracy twórczej.
 4. KAZIMIERZ PAWCZYŃSKI – emerytowany wykładowca, choreograf, instruktor, założyciel i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”. – za całokształt dokonań na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego, w szczególności tańca.
 5. ZBIGNIEW ROMANIUK – historyk – regionalista, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Brańska od 1991 roku, Przewodniczący Rady Miasta Brańsk – za całokształt dotychczasowych dokonań na rzecz upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Jego praca jest społeczna i wykonuje ja z pasją, zdobył nadto wiele nagród międzynarodowych i krajowych.
 6. KOMPANIA DOMSDAY – za realizację spektaklu „Mewa” w/g A.Czechowa i nowatorskie podejście do interpretacji teatralnych.
 7. KRZYSZTOF SKŁODOWSKI – kierownik Działu Historii Muzeum Okręgowego w Suwałkach- za 15 lat pracy na rzecz ochrony dziedzictwa historycznego Suwalszczyzny.
 8. ANTONI MOSIEWICZ – etnograf – za całokształt działań na rzecz ochrony tradycji, folkloru i dziedzictwa kulturowego w tym szczególnie budownictwa drewnianego w województwie podlaskim.
 9. WOJCIECH BOGUCKI – plastyk i fotograf Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu – za całokształt dokonań na rzecz rozwoju małej Ojczyzny Ciechanowca oraz Muzeum Rolnictwa.
 10. JAROSŁAW CHOLEWICKI – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży – za całokształt dokonań na rzecz tworzenia, upowszechniania i ochrony dóbr kultury na terenie Łomży, powiatu łomżyńskiego i regionu.
 11. URSZULA TOMASIK – animator kultury - za 18 lat pracy na rzecz tworzenia i upowszechniania kultury w Drohiczynie.
 12. KS. ANDRZEJ KOŁPAK – Proboszcz Parafii pw. Św. Ojca Pio w Białymstoku – za działalność kulturalną na rzecz upowszechniania i ochrony dziedzictwa, jakie pozostawił nam Wielki Polak Ojciec Św. Jan Paweł II.
 13. WIKTOR SZAŁKIEWICZ – aktor Teatru Lalek w Grodnie – za działalność artystyczną na rzecz jedności i bliskości narodów polskiego i białoruskiego.
 14. MAREK MALUCHNIK – Konsul Generalny RP w Grodnie – za działania kulturalne na rzecz dialogu międzykulturowego po obu stronach granicy.
 15. WALENTYNA BRYSACZ – artysta plastyk – za dotychczasową działalność artystyczną w dziedzinie plastyki.
 16. BARBARA I MIROSŁAW SAMOSIUK – członkowie Zespołu „Czeremszyna” za działalność artystyczną na rzecz upowszechniania muzyki i folkloru wielokulturowego Podlasia.
 17. JADWIGA SOLIŃSKA – artystka ludowa – za 65 lat pracy artystycznej na rzecz ochrony sztuki i tradycji ludowej, działalność twórczą (16 książek) na 80 urodziny.
 18. KATARZYNA SZMITKO – nauczycielka, założycielka i dyrygentka zespołów muzyki dawnej „Voci unite”, „Voci unite piccolo” oraz „Canto Sereno” w Łomży – za pielęgnowanie, upowszechnianie i ochronę wartości tkwiących w muzyce dawnej, prace artystyczna społeczną w w/w zespołach.
 19. SŁAWOMIR SMYK – leśnik, artysta rzeźbiarz z zamiłowania – za dotychczasową działalność artystyczną w dziedzinie rzeźby
 20. PAŃSTWO KATARZYNA I KRZYSZTOF LIPSCY Z SYNAMI: PAWŁEM, MARKIEM I ŁUKASZEM z Łomży – za realizację wyjątkowych przedsięwzięć artystycznych służących poznaniu historii i tożsamości kulturowej naszego regionu.
 21. PAŃSTWO KATARZYNA I KRZYSZTOF LIPSCY – za 10- letnią organizację „Wieczorów patriotycznych” w Drozdowie.
 22. MAREK SOBCZAK – artysta plastyk, obecnie grafik w tygodniku „Polityka” – za całokształt działalności artystycznej.
 23. ROBERT TOMASZ KLUCZNIK – wiceprzewodniczący Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – za ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego Sejneńszczyzny.
 24. MIECZYSŁAW IWASZKO – artysta plastyk – za stworzenie niekonwencjonalnej „Galerii Jednego Obrazu” w Suwałkach oraz pracę twórczą z osobami chorymi psychicznie.
 25. TADEUSZ GAJDZIS – emeryt, publicysta - za ogromny wkład w upowszechnianie i ochronę dziedzictwa kulturowego ziemi sokółskiej udokumentowany w III tomach o ziemi sokólskiej:„ziemia zroszona łzami... sokółka moje rodzinne miasto 1939”. „wolność krzyżami znaczona.. sokółka moje rodzinne miasto 1863-1920-1939-”, „sokólskie barwy folklor grup narodowościowych sokółka moje rodzinne miasto” oraz za tomik wierszy pt.:”miłość”.
 26. Ks. kan. KRZYSZTOF JURCZAK – współtwórca Diecezjalnego Radia Nadzieja, którym kieruje od początku jego istnienia - za całokształt dotychczasowych dokonań w dziedzinie upowszechniania i ochrony dóbr kultury, zwłaszcza kultury chrześcijańskiej.
 27. EWA PIĘTKA – Dyrektor Domu Kultury ŚRÓDMIEŚCIE od marca 1991 roku, za całokształt dotychczasowych dokonań w zakresie upowszechniania i ochrony dóbr kultury.
 28. DARIUSZ WÓJCIK – aktor, śpiewak, reżyser, i dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku. – za 16 lat pracy artystycznej w Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża.
 29. BOŻENA SZROEDER – animator kultury, pedagog, współtwórca i założyciel Ośrodka „Pogranicze- sztuk, kultur, narodów ”za zasługi w pracy nad poznaniem i udokumentowaniem wielokulturowego dziedzictwa Sejneńszczyzny, a szczególnie za przygotowanie i realizację spektaklu „Kroniki Sejneńskie”.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 


 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI