Największą gwiazdą ESK ma być Wrocław i jego mieszkańcy

Wrocławskie wydanie "Gazety Wyborczej" 2.01.2013 opublikowało wywiad z Krzysztofem Czyżewskim, dotyczący jego udziału w przygotowaniach Wrocławia do pełnienia roli Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.


Wielki spektakl operowy na stadionie, reaktywacja Chóru Komentatorów, teatr działający na osiedlowych podwórkach, Kleczków jako wielka galeria fotografii i pływająca wystawa o wrocławskiej powodzi - to tylko niektóre z projektów realizowanych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Opowiada o nich Krzysztof Czyżewski, dyrektor artystyczny ESK 2016

Magda Piekarska: Wokół Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu zapadła cisza. Co się dzieje?

Krzysztof Czyżewski: Zeszliśmy w głąb. Skupiliśmy się na przygotowaniu projektu, który startuje już wkrótce, bo w styczniu. Wtedy na dobre zostanie uruchomiona nasza fabryka tworzenia. Bo trzon ESK zostanie wytworzony tu, we Wrocławiu. To prawdziwe wyzwanie - łatwo zaprosić gwiazdy z całego świata, trudniej zbudować atrakcyjny program, opierając się na lokalnych siłach. Ale mnie trudności nie przerażają.

Pójdą tam, gdzie kultura ma utrudniony dostęp 

Lokalne siły są wystarczająco twórcze?

- Tak - podstawą naszego programu jest sieć laboratoriów, które przez trzy lata będą przygotowywały dzieła artystyczne na kulminację w 2016 roku, angażując mieszkańców. One powstają, opierając się na instytucjach, festiwalach, środowiskach twórczych i społecznych. Wszystkie muszą spełniać podstawowe założenia - wejście w przestrzeń publiczną, w zapomniane rewiry miasta, te dzielnice i ulice, do których szeroko pojęta kultura ma utrudniony dostęp. Muszą kooperować ze środowiskiem. Włączać mieszkańców do procesu tworzenia na różne sposoby. Uważam, że nie ma lepszego sposobu na zwiększenie procentowego uczestnictwa w kulturze. Sama edukacja kulturalna to już dzisiaj za mało.

Chcemy mieć w mieszkańcach twórczych i zaangażowanych partnerów, a z kolei kultura wraz ze swoimi instytucjami i wydarzeniami musi stać się otwarta i na środowisko, w którym działa. Do tego niezbędna jest dobra komunikacja. Mam nadzieję, że we Wrocławiu dopracujemy się w sferze kultury podobnej sprawności komunikacyjnej jak organizacja transportu kibiców na stadion. Zresztą ten problem nie dotyczy tylko miasta, także regionu.

Wracając do laboratoriów: będą one zapraszać do współpracy rozmaitych artystów, ekspertów, myślicieli z Polski i z zagranicy. Przebieg ich pracy będzie dokumentowany, będą mu towarzyszyły, jeszcze przed 2016 rokiem, prezentacje. Pierwsze z nich planujemy na końcówkę roku. Wtedy odbędzie się rodzaj targów, na których zobaczymy efekt działania laboratoriów.

Czytaj całość w serwisie gazeta.pl


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI