Nowa książka Archila Kikodze

Krzysztof Czyżewski o książce Archila Kikodze "Słoń południowy", Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2020

Są takie czarodziejskie miejsca w Gruzji, w których oczom ludzi podróżnych ziemia objawia tajemnicę swojego palimpsestu, zwykle dostępną tylko geologom. Są takie miasta, w których pisarze stają się geologami i warstwa po warstwie zstępują w głąb ich psyche. Takim pisarzem stał się Arczil Kikodze. Tę fotografię zrobiłem mu podczas wspólnej włóczęgi w górach. Wydawało mi się wtedy, że mieszkanie w Tbilisi służy mu jedynie jako baza wypadowa, w której przepakowuje plecak, bierze prysznic, załatwia kilka formalności i przygotowuje się do kolejnej wyprawy. Żył z wypatrywania ptaków. Z całego świata ciągnęli do niego miłośnicy rzadkich okazów istot skrzydlatych, z którymi zapuszczał się w odległe od ludzi głusze. Z tego żywiołu wędrowania i towarzyszących mu opowieści zrodziła się jego pierwsza książka „Ptaki i ludzie”. Tymczasem w nowej, przetłumaczonej przez Magdę Nowakowską powieści „Słoń południowy” odnalazłem go głęboko zanurzonego w infernalnym żywiole gruzińskiej stolicy. Niczym japoński artysta kintsugi roztrzaskuje naczynie swojego miasta, by próbować odrodzić jego zagubione piękno poprzez sklejanie skorup, które już zawsze nosić będą blizny rozbicia.

Szczęśliwe Tbilisi, które ma „Słonia południowego”. Powieść Arczila Kikodze ofiaruje kaukaskiej metropolii potęgę mitu. Przez jeden dzień towarzyszymy peregrynacjom gruzińskiego flâneura. Od podszewki poznajemy życie miasta, ciągnie się za nami cień Berii, zaglądamy za kulisy historii miłosnych, chodzimy po kręgach traumatycznych przeżyć z dzieciństwa, oddajemy się nostalgii, dopada nas postsowiecka chandra i kac nieodrobionych lekcji z historii, śmiejemy się przez łzy, nasze marzenia stają się zakładnikami cynicznych nuworyszy, rozglądamy się za lekarstwem na samotność, szybko się starzejemy, za późno odkrywamy, co prawdziwie ważne w życiu, aż odzywają się w nas człowiek i miasto, warci miłości.

To jedna z czterech książek, które ukażą się jeszcze do końca tego roku w serii „Meridian”. Dzisiaj trafiła do księgarń i jest już do nabycia w Oficynie Pogranicza. 

Kup książkę w Księgarni Pogranicza

 

Zobacz również: Archil Kikodze "Ptaki i ludzie", Wydawnictwo Pogranicze, Sejny


2020-11-19

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krzysztof Czyżewski z tytułem "Honorowy Ambasador Wschodu"

„Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski"
spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI