Odszedł Jan Jagielski

Zmarł Jan Jagielski (1937-2021). Pamiętanie i opieka nad miejscami związanymi z historią i kulturą polskich Żydów – temu poświęcił większość swego dojrzałego życia.
 
 
 
 
 
 
 
Był współzałożycielem Społecznego Komitetu Opieki Nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej, przewodniczył Fundacji Wieczna Pamięć, od dwudziestu lat pracował w Żydowskim Instytucie Historycznym. Pamiętamy go jako inicjatora akcji restaurowania cmentarzy żydowskich w małych miasteczkach, prowadzonej wspólnie z młodymi ludźmi z Polski i Izraela. Kiedy w roku 2002 porządkowaliśmy cmentarz wyznania mojżeszowy w Sejnach, stawialiśmy na nim kamień upamiętniający to miejsce i spoczywających na nim dawnych mieszkańców naszego miasta, Pan Jan był z nami w tej pracy. Kiedy dziesięć lat wcześniej do pobliskiego Jeleniewa przybył Herman Storick, którego przodkowie mieszkali tam do czasu Zagłady, z zamiarem odnalezienia ich grobów i uporządkowania miejsca ich pochówku Pan Jan był tam z nami. Przygotował i zredagował niewielką książeczkę o cmentarzu i historii jeleniewskich Żydów, wydaną staraniem Fundacji Pogranicze. Pan Jan Jagielski jest z nami i z naszą pracą nadal, na zawsze pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci.
 
 
 
\
 
(cmentarze żydowskie w Sejnach i Jeleniewie, fot. W. Szumiński)

 


2021-02-18

Szukaj na stronie

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Udostępniamy laudację wygłoszoną wczoraj przez Tadeusza Aziewicza, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Chwilę później także słowa od odbierającego nagrodę Krzysztofa Czyżewskiego.

 

 

  

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

 

Z rezydentką Kaciaryną Czekatouskają rozmawia Krzysztof Czyżewski. 

Krasnogruda 2 marca 2021

 

    


Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.

   Krasnogruda 29 stycznia 2021

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 


Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 


 

  

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI