30 Pogranicze. Słowa od przyjaciół.

Publikujemy listy, wiadomości od przyjaciół, znajomych, odwiedzajacych Pogranicze, instytucji współpracujących.

 

Natalia Babałyk, Uniwersytet Lwowski: Serdeczne gratulacje z okazji 30-lecia! Jesteście niesamowici, szczególne podziękowania za otwarty krąg 30, w swoich czynach zawsze tacy byliście. Многая літа і надалі всьому товариству!


Anna Czekanowicz, Gdańsk: Po tym, jak wysłuchałam Waszego Słowa na otwarcie, latałam nocą ponad Krasnogrudą i spacerowałam po ogrodzie. Nie wiem jakim, ale byłam ptakiem. Bardzo Was ściskam Najlepsi 


Kornelia Kurowska, Borussia: Dziękuję bardzo! - Piękny jubileusz, piękne słowa, Krzysztofie. Najpiękniejsze borussiańskie gratulacje dla Was! Czujemy się obdarowani, będąc Waszymi przyjaciółmi i partnerami! Tak wspaniale byłoby się spotkać, mam nadzieję, że się uda. Uściski dla całego Zespołu!


Krzysztof Rogulski, reżyser filmowy, Paryż/Warszawa: Panie Krzysztofie, bardzo piękne przesłanie. Życzę wszystkiego co dobre i piękne na następne długie lata. Z nadzieją, że uda mi się w końcu odwiedzić Pogranicze, pozdrawiam serdecznie!


Łukasz Galusek, Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków:  Przepiękne przesłanie waszego Słowa. Dziękuję!


Piotr Brysacz, festiwal "Wschód Literatury": Siły na dalszych co najmniej 30 lat, bo pomysłów nigdy Wam nie zabraknie, jestem pewien... Nie może Was nie być, bo jesteście nieskończoną inspiracją - że można, i że trzeba, dla mnie osobiście - ważnym i jasnym punktem na mapie drogowskazów... Wszystkiego dobrego!


Bożena Bobin, nauczycielka, Puńsk: Serdeczne gratulacje! Piękny Jubileusz 


Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK Kraków: Kolejnych 30 lat co najmniej, wielu inspiracji, budowania i praktykowania niewidocznych więzi (powięzi), a jakże kluczowych dla naszego człowieczeństwa 


Krzysztof Korotkich, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku: Pięknie! Serdeczności ode mnie na Wasz jubileusz. Pokłon dla całego Zespołu.


Magda Opic, architektka, Gdańsk: Pięknie dziękuję, Gratulacje, Wspaniałe dzieło w małym centrum świata, głęboko działające i w wielkim świecie rezonujące autentycznością i czystym brzmieniem. Bezcenne w czasach zagubienia, zawieruchy i strachu. Jak światełko w tunelu. I te piękne krajobrazy, sarny , zimorodki i żurawie.... Balsam i szlachetność obcowania z losem, naturą, dziedzictwem, historią ... z patrzeniem w przyszłość i budowaniem . Wielkie dzieło, żmudnie tkane z wielu nitek i wątków.


Barbara Frydrych, dyrektorka Wydziału Kultury, Gdańsk: Niech żyje Pogranicze! To Wy jesteście cudem. Dziękujemy za to co robicie!


Mariola Mitros, była członkini zespołu Pogranicza: ...wiele wspólnych doświadczeń...sytuacji niebanalnych...usłyszanych dźwięków... pieśni...przeczytanych wierszy...spotkań które głęboko pozostaną w pamięci...przyjaźni bezcennych...to miłe.


Irina Krawcowa, szefowa wydawnictwa Limbacha w Petersburgu: Спасибо, дорогой Кшиштоф , и поздравляю! Всегда сердцем с вами!


Janina Joanna Osewska, poetka i nauczycielka, Augustów: Wysłuchałam Słowa na otwarcie. Pięknie. Dziękuję i gratuluję. 


Agnieszka Traczewska, fotografka i producentka filmowa: Gratulacje!! Cuda się zdarzają! Najczęściej Wybranym!


Aneta Stabińska, fotografka, była członkini zespołu Pogranicza: Niesamowite. Czas pędzi zawrotnie...


Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło: Duma. Z nadzieją na spotkanie!


Kinga Wiśniewska, liderka stowarzyszenia "Rzecz Jasna" z Ostródy: Ojej.30 lat. Posłuchałam Słowa na otwarcie i aż nie wiem co powiedzieć. Życzę Wam ciągle tej drogi, którą wybraliście, i tego działania w długim trwaniu, bo tylko ono posuwa świat do przodu. Uściski dla całej cudownej ekipy.


Tatiana Cariuk, Nowogródek/Warszawa: Wdzięczna jestem losowi, że w moim życiu było spotkanie z Pograniczem. Wpłynęliście na moje odbieranie i rozumienie świata i ludzi. Potrafiłam to przekazać dalej - i córce, i innym ludziom. Na prawdę jesteście w pewnym sensie Centrum Świata, które wpływa na to jakim ten świat będzie jutro. Moje gratulacje i życzenia abyście promieniowali dalej! Jesteście Ludźmi Misji, inspirujecie innych do wspaniałych działań i to daje światu nadzieję... Ściskam ciepło i dziękuję.


Agnieszka u Wojtych, Suwałki: Trzydzieści lat! Gratulacje i wielkie dzięki za mądrość, piękno, przyjaźń, które nam dajecie


Ewa Figurski, Chicago: Serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia na kolejne dziesiątki lat!


Dorota Orlik-Lisek, V-ce President European Youth Card Assotiation: Takich miejsc trzeba nam!


Elżbieta Petraitis-O'Neil, Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu, Warszawa: Serdeczności i tak trzymać!


Henryk Usowicz, lekarz, Sejny: Jesteście "genius loci"! Wszystkiego Waszemu Zespołowi na XXX-lecie!


Mike Pipes, Warszawa: Przeniosłem się na chwilę do innej rzeczywistości. Dziękuję za te piękne 30 lat!!!


Anna Kondratiuk-Świerubska, animatorka kultury z Gródka: Gratuluję, jestem z Was dumna i wdzięczna losowi, że nasze drogi się skrzyżowały. W 1995 roku razem wznosiliśmy Świątynię na górze Szelment. Ze spotkania przywiozłam natchnienie, z którego zrodziły się Spotkania Zorki. Dziś to znany w środowisku Białorusinów Podlasia ruch edukacyjno-artystyczny, który zapewnił intelektualną ciągłość pokoleń. Zawsze podkreślam rolę Pogranicza, myślę o Was z miłością i dumą Zazdroszczę Sejnom i Krasnogrudzie, myślę że gdyby los skierował Was do naszej Orli czy Sokółki, bylibyśmy bardziej tolerancyjni i światli.


Tomasz Sulima, samorządowiec i działacz mniejszości białoruskiej, Bielsk Podlaski: Serdeczne gratulacje! 30 lat niesamowicie potrzebnej roboty. Chciałbym móc bywać u Was częściej.

Nigdy nie czułem kompleksów z powodu mieszkania na Pograniczu, bo ludzie Podlasia uczynili z prowincji swój największy atut. Jeżeli szukać śladów I Rzeczypospolitej to właśnie tu. Najciekawsze znajduje się na jej brzegach. Serdeczne gratulacje dla "Pogranicza - sztuk, kultur, narodów" z okazji 30-lecia! Robicie wspaniałą robotę.


Agnieszka Foryś, nauczycielka, Kraków: Tak, jesteście, jak mówisz, "Artystami uwalniania geniuszu ukrytego w każdym miejscu i w każdym człowieku." Bądźcie, Inspirującego świętowania 30.urodzin Pogranicza.


Anna-Maria Michalski, artystka, Berlin: Piękne I wzruszające. Gratuluję, co za podróż, 30 lat! Serdeczne pozdrowienia z Berlina! 


Natalia Żaba, dziennikarka: Taka piękna rocznica! Prosimy o więcej! Niech żyje Pogranicze! Jedyne miejsce, gdzie warto żyć/być.Alicja Rosé: Jesteście cudem, piękny wiek, dziękuję Wam za międzyludzkie, kosmiczne mosty. Sto lat! Jestem wzruszona i czekam na powrót do Pogranicza i spotkanie.


Dosia Szatters: Gratulacje i podziękowania za niestrudzone budowanie mostów widzialnych i niewidzialnych, wielkich i małych, trwałych i chwilowych, ale zawsze łączących brzegi i ludzi. 120 lat Pogranicza! 


Anna Kochnowicz-Kann: Zawsze jest jakiś most do postawienia, zawsze jakieś dłonie do ogrzania, zawsze jakaś myśl do rozwinięcia... Wszystkiego najlepszego w Roku Jubileuszu, dobrej przyszłości. Dziękuję za to, co było. 


Joanna Kiliszek: Wielkie serce i gratulacje dla Was! Powodzenia! Czasy się zmieniają na lepsze!!! Wbrew, Wy jesteście tego wspaniałym przykładem!


Inka Dowlasz: Panie Krzysztofie, Panu i Osobom, które tworzyły i tworzą to miejsce serdeczne gratulacje i życzenia wytrwałości, szczęścia i...jak Pan pięknie powiedział -nie daliśmy się porwać światu; uczcie nas tego.


Natalia Chromińska: Moje kochane miejsce... pamietam Cię jeszcze modrzewiowym dworem z gniazdami ptaków pod powałą... tyle dobra, tyle pięknych słów, tyle wartości rozsiewacie. Wdzięczność mam ogromną za to miejsce i za ludzi je tworzących.


Dariusz Matusiak: Pielęgnujecie piękny kwiat na bezdrożach świata. Dziękuję Wam za trud poszukiwań drogi do niego. Błądzenia, cierni, łez i radości. I choć jesteście w awangardzie, wszyscy na tym korzystamy.


Marcin Keszycki: 30 lat temu taki jubileusz był niewyobrażalny a dziś świadczy o niesamowitej pracy i konsekwencji i i zapewne wielkiej przyjemności jaką dają przyjaźnie, rozmowy, mosty...


Ryszard Praszkier: Krzysztofie, wysłuchałem ze wzruszeniem. Raz, że pięknie mówisz, a dwa - że Pogranicze - z którym jestem związany od 2000 roku - jest wspaniałym, barwnym, magnetycznym de coloribus mundi. Sercem z wami!


Nataliya Popovych: Congratulations, dear friend! 30 years is an amazing journey and you have built so many meaningful bridges in that time! Wishing you strength to carry on! 


Radek Wiśniewski: Byc promilem tej historii, napomknieniem, przypisem - też jest dobrze i czule.


Anna G. Grudzinska: Wspominam wszystkie gościny jako absolutna magię. Gratulacje! I oby kolejnych 30!!!


Krzysztof Kulpiński: Gratulacje i przekraczania granic aby zbliżać.


Аліна Ваўранюк: Gratuluję, kocham Was nieustająco i dziękuję za wszystkie koncerty, spektakle, spotkania, filmy, pieśni, dobre praktyki, serce i wzruszenia.


Agnieszka U Wojtych: Trzydzieści lat.... szmat czasu jakże pięknego, wypełnionego mądrym działaniem, wspaniałą pracą. Gratuluję z serca, życzę kolejnych dziesięcioleci. Jesteście WIELCY!


Małgorzata Snarska-Nieznańska: Gratuluję i życzę Wam kolejnych bogatych w dobre doznania i ludzi oraz odkrywanie ciekawych przestrzeni lata.


Krystyna Kamyczek: Dziękuję bardzo, Pogranicze stało mi się bliskie…tak dużo wnosicie w nasze życie, niech się Wam wiedzie, wszystkiego najlepszego!


Piotr Brysacz: Wszystkiego dobrego, Drodzy Sąsiedzi! Jesteście nieskończoną inspiracją i niech tak już zostanie!


Iryna Magdysz: Cale zycie tej ziemi i na tej ziemi miedzy swiatami.


Aleksandra Saar: Przepiękny Jubileusz! Życzymy sił, wytrwałości, spełnienia, realizacji wszelkich planów... Uczcie nas dalej, jak godnie żyć... Kochamy Poważamy Podziwiamy.


Grzegorz Linkowski: Gratulacje!!! Krzysztofie Drogi Tobie i całemu zespołowi mogę z radością podziękować za : spotkania w teatrze, w filmie i rozmowach, w których miałem zaszczyt uczestniczyć i czuć się cząstką tego realnego świata przełamywania podziałów. Stworzyliście niepowtarzalne locus mundi w którym pamięć i duchowe dziedzictwo przywraca tożsamość miejsca, ludzi i czasu. Z nadzieją na kolejne spotkania i wspólne przedsięwzięcia ślę uściski dla Was dzieląc się radością z Waszego Jubileuszu.


Dominika Gizka: Serdecznie gratuluję i ściskam mocno. Pamiętam, jak miałam okazję przeprowadzić mój pierwszy w życiu wywiad. Mocno stremowana rozmawiałam z Krzysztof Czyzewski w siedzibie Pogranicza na ulicy Kościuszki w Suwałkach. Mieliśmy mieć pół godziny, spotkanie przeciągnęło się do niemal 1,5 h. To była piękna, dobra i mądra rozmowa. Potem wiele się zmieniło i w życiu Fundacji i moim. Dziękuję z serca raz jeszcze! Sto lat i niech zdrowie dopisuje, żeby Pogranicze działało pięknie!


Frida Sadur: Gratulacje. Dziękuję za to co dostałam w darze od Pogranicza i czekam na obiecane.30 darów. Do zobaczenia i wspólnego świętowania.


Jola Sakowska: Krzysztof Czyzewski obejmuję Was wszystkich myślą serdeczną, składam gratulacje jubilatom, piękna praca, bogate owoce Pogranicza, niech się Wam darzy.


Grzegorz Reske: Gratulacje - i jubileuszu i nieustannej konsekwencji w realizowaniu wlasnych marzeń i tego co uznaliście za ważne i potrzebne. Pogrzebalem w pamieci i wyszlo mi ze powinienem świętować w tym roku 20 lat uczenia się od Ciebie i Pogranicza - Europy Srodkowej. Ukłony i uściski i zyczenia wielu kolejnych udanych dekad waszej misji.


Dorota Siwor: Pogranicze ważne dla mnie od samego początku, który dobrze pamiętam. Spotykam Was przede wszystkim przez książki, ale wszystkie działania budzą radość i podziw, są też inspiracją do budowania kolejnych mostów. Dziękuję, Gratuluję, Życzę sił do działania i tej wielkiej radości w sercach mimo wszystko


Bożena Bednarek: 30 lat inspiracji, kreatywności, mądrości, sztuki przez duże "S" i najwyższego poziomu wszystkich działań. Dziękuję Krzysztof Czyzewski i Zespół Pogranicza.


Ola Hnatiuk: Gratulacje, Krzysztofie. Może 30 lat nie minęło jak jeden dzień, ale jakoś tak szybko... Owoce Waszych działań są częścią ważnych przeobrażeń w naszym regionie. Może nawet najważniejszych. Uściski z Kijowa, Ola


Janina Zubowicz: 30 pięknych lat, wspaniali ludzie, którzy swoją obecnością wnieśli dużo tolerancji, mądrości, światła. Dziękuję że jesteście.


Grzegorz Walczak: 30 lat istnienia to - w kategoriach ludzkich - kwitnąca dojrzałość. Niech sobie stukają przyszłe latka, byle znaczone śladami przejścia co najmniej takimi jak dotąd. Powodzenia w przyszłym - bywalec okazjonalny, ale przychylny obserwator.


Elżbieta Ficowska: Kochani Przyjaciele, 30 lat to już prawdziwa dojrzałość. Teraz, mając wiedzę i doświadczenie 30 lat , zaczynacie nowy, wspaniały etap w życiu Pogranicza. Życzę z całego serca miłości i szczęścia w Waszej pracy. Niech świat uśmiecha się do Was i sprzyja działaniom tak ważnym i potrzebnym w naprawianiu tego, co mniej się światu udało. Bądźcie zdrowi i radośni i tak do 120!!!


Krystyna Mikołajewska: Cuda jak widać się zdarzają ... jednakowoż głównie za przyczyną uporu i konsekwencji, ludzi takich jak pan. Zatem gratulacje serdeczne, za wprowadzenie swojego dziecka, jakim jest Centrum Pogranicza, w dorosłość. Jako że trzydzieści lat , to już dorosłość.


Ewa Benesz: Krzysiu Kochany, życzę następnych 30 lat, ściskam Was, Małgosię i Ciebie, i wszystkich innych z zespołu Pogranicza, których nie zdążyłam poznać, gratulacje i wszystkiego najlepszego, niech się spełniają marzenia Locum Mundi.


Teresa Sobestjańczuk: Gratuluję serdecznie. Trudno uwierzyć, że to już 40 lat minęło od pobytu w Gardzienicach. Pozdrawiam ciepło cały zespół POGRANICZA i życzę sukcesów w dalszej twórczej pracy.


Anna Ziemska: Nieustającego zapału, mnóstwa inspiracji, niegasnącej nadziei i wiary w lepszy świat, którego Małe Centrum-Pogranicze jest sercem!!! Niechaj bije 100 lat i jeszcze dużo, dużo dłużej!!!


Vytautas Starikovicius: Gratuluję serdecznie, Krzysztof! Laukiu, kada bus galima sugrįžti.

 

Agnieszka Morawińska: Krzysiu, Małgosiu & reszta wspaniałego zespołu - jesteście niezwykli i stworzyliście niezwykłe miejsce, a raczej Miejsce, Cały rok marze o tym, żeby się tam znaleźć choć na jeden wieczór!

 

Karolina Pawlik: W pierwszej chwili chciałoby się z poczuciem niedosytu zawołać "100 lat!", ale na szczęście na ratunek przychodzi chiński z właściwym mu życzeniem "10000 lat"! Zatem 10000 lat czujnej współobecności i odwzajemnionej inspiracji! 

 

Smaranda Enache: Pogranicze/Borderland - a mythological crossover of arts, culture, human touch. Thank you for making us part of your journey! Your inspiring modell is an example for us, Transylvanias. Happy 30th anniversary! 


2021-03-22

Szukaj na stronie

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

  

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

 

Z rezydentką Kaciaryną Czekatouskają rozmawia Krzysztof Czyżewski. 

Krasnogruda 2 marca 2021

 

    


Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.

   Krasnogruda 29 stycznia 2021

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 


Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 


 

  

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI