Nie bój się cygana, Marek Tobolewski

Książka Adama Bartosza Nie bój się Cygana - Na dara Romestar jest naukowym dziełem o humanistycznym przesłaniu, ufundowanym na oświeceniowej niemal wierze Autora w zwycięstwo rozumu nad negatywnymi stereotypami na temat Romów w Polsce i na świecie. Już dwujęzycznością tytułu sugeruje swą główną tezę - poznanie "obcego" jest możliwe, i nie tylko poszerza pole poznawcze, ale ma też walor aksjologiczny - otwarcie się bowiem na innych w konsekwencji poznania przynosi tolerancję. Z kolei dyrektywność tego tytułu odzwierciedla publicystyczne zacięcie Autora. Jest on znawcą Romów, ich kultury, historii, języka i obyczajów. Celem Autora piszącego tę książkę było przeciwdziałanie procesowi pokoleniowego przekazu stereotypów, przekonanie "zarażonych nienawiścią" do podjęcia trudu poznania "obcego" - by dzięki temu w przyszłości móc wykreować społeczną sferę empatii i zrozumienia, akceptacji inności, obiektywizmu w ocenach, racjonalnej argumentacji w sporach, postawę dialogu i poszukiwania nowych płaszczyzn - nie tylko historycznych czy martyrologicznych.


Książka o dużych walorach edukacyjnych. Bogato ilustrowana fotografiami. W Nie bój się Cygana. Na dara Romestar warstwa ikonograficzna - fotografie, z których pewne mają już walor historycznego dokumentu, współczesne zdjęcia oraz grafika dawna i reprodukcje dzieł malarskich o tematyce cygańskiej - ilustruje wieloaspektowość prezentowanej lekcji Adama Bartosza na temat polskich Romów, a bibliografia zbiera większość istotnych opracowań na temat Cyganów, jakie ukazały się dotąd w Polsce.
 
Marek Tobolewski
 
Adam Bartosz, Nie bój się Cygana. Na dara Romestar. Sejny 2004, Fundacja Pogranicze.
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI