Nie odwracaj twarzy od śmierci, Gabriel Leonard Kamiński, Portal Księgarski

Grigorij Kanowicz, który znany jest polskim czytelnikom z takich tytułów jak: Świece na wietrzeŁzy i modlitwy głupcówUśmiechnij się do nas PanieNie ma raju dla Niewolników i paru innych, jest dla mnie tym czym był dla malarstwa Marc Chagall. W jego twórczości zauważam tę samą wrażliwość na poetycki szczegół.


Każdy słowny obraz zostaje podkreślony cienkim pędzelkiem światłocienia – symbolem ludzkiego przemijania wydobytym z dna szkatułkowej prowincji. Pamiętam tylko jedną podobną w technice pisania powieść, Płonące świece Belli Chagall o młodości jej męża i zagładzie tamtego świata oddane w obrazie Witebska. Miszkine Kanowicza, to taki mniejszy Witebsk, z drewnianą zabudową, koślawymi uliczkami pełnymi kolein wyżłobionych przez koła woźniców, pragnących dogonić po obwodzie zaczarowanego koła uciekający czas. 

Od pierwszego rozdziału tym kołem w książce jest śmierć. Dotyka każdego, szalonego Szachnę, męża Danuty - Hadassa, jej dopiero co narodzonego wnuczka Efraima. I tylko długość żałobnego płótna wyznacza skończoność losu każdego człowieka, a uniwersalizm igły i nitki krawca Gedali Benkweczera dopełnia reszty tej niepostawionej do końca Kabały. To chyba najsmutniejsza książka Kanowicza. Tu już nieodwołalnie malowniczy blejdram prowincjonalnego raju. Miszkine ulega zagładzie. 

Kolory blakną, a grube zmarszczki farby podkreślające indywidualizm każdego losu, odpadają ukazując rysy nadchodzących anonimowych naprawiaczy świata, barbarzyńców mierzących postęp liczbą zesłanych na Sybir. A przecież każdy z ożywionych przez autora bohaterów pragnie tylko zrealizować do końca swoje przeznaczenie. Krawiec chce, żeby pozwolili mu szyć, bo kiedy jest we władzy igły i beli płótna, to nie istnieje żadna inna władza, litewska czy też rosyjska. Sklepikarzowi wystarcza sprzedawanie i spokojne życie. 

Tylko tyle, czy aż tyle – zadaje pytanie autor. Kanowicz w swoim panoptikum ucieleśnionej zagłady, którą można nawet polubić, bo wygładza rysy twarzy, czyni ludzi pięknymi w strachu przed nieuniknionym. Nie polecam tę książkę każdemu, bo sposób w jaki przekazuje nam Kanowicz swoją wiedzę o nie tyle przeszłości co przyszłości, wymaga takiej malarskiej wrażliwości i umiejętności odczuwania, jaką powinni posiadać adepci szkoły filozoficznej i gnostycznej. 

Lektura nie zwalnia nas od myślenia nad ciemną stroną autodestrukcji dotykającej człowieka w tym minionym XX wieku, będąc zarazem najwyższą próbą ludzkich charakterów i losów, stygmatem doświadczeń aktualnych na całe nasze życie i życie następnych pokoleń. 

Gabriel Leonard Kamiński, Portal Księgarski

 

Grigirij Kanowicz, Nie odwracaj twarzy od śmierciSejny 2001, Fundacja Pogranicze.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

 

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI