"Niewidzialny Most" w Krakowie

Wielokulturowość, połączenia pomiędzy odmiennymi kulturami to temat wystawy "Niewidzialny most" pokazywanej podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie / 27 czerwca - 31 lipca 2016.

 

"Niewidzialny most" to podróż w głąb pomięci o pograniczu – miejscu, w którym człowiek wykracza poza samego siebie, spotyka innych i próbuje budować społeczność opartą na dialogu . Most wymaga poświęcenia a czy będzie to doświadczenie oczyszczające, czy wręcz przeciwnie – destruktywne, zależy od wiedzy nabytej podczas budowania mostu, poznawania sekretów jego konstrukcji. Innymi słowy – efekt zależy od zrozumienia i nauczenia się sztuki współistnienia z innymi.

Historia pełna jest uszkodzony mostów – na granicach religijnych, narodowościowych i społecznych. Ewolucja sztuki budowania mostów, prowadząca do dialogu, pojednania i umacniania więzów społecznych to wyzwanie współczesnego świata, doświadczającego kryzysu na polu wielokulturowej koegzystencji. W jaki sposób możemy wykorzystać własne dziedzictwo i doświadczenie aby tworzyć kulturę solidarności w świecie wzrastających podziałów, nierówności i wykluczenia? 
 
Nazwa programu nawiązuje do książki Italo Calvino pt. Niewidzialne Miasta, podkreślając niematerialny wymiar sztuki budowania mostów: pracy nad tym, co ludzkie, co tworzy tkankę łączną wartości społecznych oraz solidarności. Most to otwarta i niekompletna struktura, to sekret wymagający swoistego „kodu dostępu”, który można uzyskać poprzez doświadczenie duchowe, historię, kulturę pamięci i empatii – coś, czego nie można kupić, a na co trzeba zapracować.
 
Wystawa składa się z kilku elementów złożonych w jedną polifoniczna opowieść – poezji, rzeźby, fotografii, filmu a także smaków i zapachów. Po wernisażu odbędą się warsztaty, których tematem będzie budowanie opowieści niewidzialnego mostu, w tym tworzenie „krakowskiej zeugmy” – w oparciu o udział i doświadczenie uczestników.

Niewidzialny most ­ wystawa

Prowadzący Krzysztof Czyżewski 
Wernisaż, 27.06.2016, godz. 13:00
Miejsce CKŻ, ul. Meiselsa 17
Organizator Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej
Wstęp wolny
 
Krzysztof Czyżewski, Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach 
Aranżacja wystawy: Wiesław Szumiński

"Niewidzialny Most" w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej 27.6.16. foto Wiesław Szumiński


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

  

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

 

Z rezydentką Kaciaryną Czekatouskają rozmawia Krzysztof Czyżewski. 

Krasnogruda 2 marca 2021

 

    


Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.

   Krasnogruda 29 stycznia 2021

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 


Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 


 

  

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI