Niewielkie miasteczko pełne głosów i legend

Dzisiaj ostatnia szansa na to, aby obejrzeć spektakl teatralny „Kroniki sejneńskie". Jest to sztuka, która scala świat z okruchów opowieści starców, legend, starych fotografii, modlitw, pieśni oraz pamięci współczesnych ludzi żyjących w tym niewielkim miasteczku, położonym na polsko-litewskim pograniczu.


Opowiada o sąsiadach
 

Sejny to miasto, w którym mieszkają obok siebie Polacy, Litwini, Rosjanie i Staroobrzędowcy. Przed wojną żyli tam również Żydzi, Cyganie, Niemcy, Białorusini i Tatarzy. Historia nie szczędziła konfliktów, tragedii i sąsiedzkich wojen. I o tym właśnie opowiada spektakl.
Aktorzy pochylają się nad wypaloną z gliny makietą dawnych Sejn i wsłuchują się w głosy dochodzące z różnych domów. Z jednego słychać żydowską modlitwę, w innym - pacierz szeptany po polsku, w jeszcze innym ludzie modlą się po rosyjsku i litewsku. W kolejnych domach słychać kołysanki w wielu językach Kresów. Aktorzy - nastoletni Polacy, Litwini i Staroobrzędowcy, żyjący obok siebie  - opowiadają prawdziwe historie oraz legendy, które usłyszeli od swoich dziadków i pradziadków, odnajdując w tych opowieściach własne korzenie.
Artyści stają się swoimi przodkami, prezentują cygańskie tabory, słowiańskie obrzędy kupalne i pogańskie legendy. W końcu przeistaczają się w uczestników litewskiego wesela, aby za chwilę opowiedzieć historię żydowskiego dziecka uratowanego przed śmiercią.

Przyciąga tłumy

Premiera spektaklu odbyła się dziewięć lat temu. Od tego czasu wystawiany był w wielu polskich miastach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu. Sztuka prezentowana też była poza granicami kraju, m.in. w Bośni, na Litwie, w Niemczech i Danii.
Wiosną tego roku „Kroniki sejneńskie" pokazywane były również w teatrze w Nowym Jorku, gdzie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Sejneńscy aktorzy, choć wcześniej tego nie planowali, musieli przedstawić aż osiem spektakli.
Przy okazji prezentacji spektaklu organizowany jest również warsztat praktyk dialogu międzykulturowego, zarówno dla młodzieży, jak też pedagogów. Spektaklowi towarzyszy wystawa fotograficzna oraz warsztaty plastyczne i ceramiczne.
Dzisiaj sztuka będzie prezentowana w Białej Synagodze. Początek o godz. 20. Bilety można nabyć przed wejściem. W przypadku dorosłych kosztują one 20 złotych, dla młodzieży i dzieci -15 zł. Organizatorem imprezy jest Ośrodek Sztuk, Kultur, Narodów „Pogranicze" w Sejnach. 

Gazeta Współczesna, 4 lipca 2008


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI